BRUSEL – Slovensko je najlepšie pripravenou kandidátskou krajinou, ale vstup do NATO nemá zďaleka istý, povedali denníku SME vysokopostavení predstavitelia aliancie. Pozvanie do aliancie by jednoznačne mohla skomplikovať vnútropolitická situácia a návrat bývalého premiéra Vladimíra Mečiara.
Spomedzi deviatich uchádzajúcich sa krajín sme podľa Bruselu urobili najviac pri reforme armády. O pozvánkach však ešte nie je rozhodnuté.
„Nechcem povedať, že Slovensko je dobrým kandidátom a iní nie,“ hovorí vysokopostavený predstaviteľ NATO. Aliancia zatiaľ striktne odmieta zostaviť akýsi rebríček najlepších. Opakuje len, že na summite v Prahe v novembri budúceho roku sa bude rozširovať.
Generálny tajomník NATO George Robertson tvrdí, že pozvánku môže dostať jedna, ale aj deväť krajín. V kuloároch sa však hovorí, že Albánsko a Macedónsko šancu viac-menej nemajú. Prípadný veľký tresk by preto v Prahe mal mať najviac sedem účastníkov.
V médiách sa ešte stále objavuje model SLO – SLO (Slovensko – Slovinsko), ale v posledných týždňoch sa stále častejšie spomínajú pobaltské krajiny. Za ich nástupom sú ich vlastné úspechy v príprave, ale najmä zlepšenie vzťahov NATO – Rusko. Rusko už proti ich vstupu neprotestuje.
„Ak by som mal zostaviť rebríček, na prvých troch miestach by boli pobaltské štáty, potom Slovinsko a na piatom by bolo Slovensko,“ povedal prednedávnom novinárom v Bratislave nemenovaný vysokopostavený predstaviteľ washingtonskej administratívy. Slovensko nestráca šance, skôr to naznačuje „robustnejšie rozšírenie“, o ktorom hovoril pred týždňom v NATO americký minister zahraničia Colin Powell.
NATO oceňuje pokrok, ktorý sme za posledné tri roky dosiahli. Súčasne však upozorňuje, že Bratislava musí v nastúpenej politike pokračovať aj po voľbách. Ale aj v NATO cítiť obavy z Mečiarovho návratu. Preto sa špekuluje aj o možnosti, že by alianciu rozšírili iba štyri krajiny: tri pobaltské a Slovinsko.