PRAHA - Vraždy jedom sa s obľubou používali v minulých storočiach najmä na odstránenie nepohodlného konkurenta. Svojou štvrtou manželkou bol napríklad v roku 54 otrávený jedovatými hubami rímsky cisár Claudius, jed ukončil v roku 982 život nemeckého kráľa Otta II. a aj pápež Hadrián VI. zomrel v roku 1523 potom, čo bol otrávený.
Aj v posledných dekádach bolo niekoľko ľudí otrávených jedom:
- Azda najznámejšia je vražda bulharského disidenta a spisovateľa Georgia Markova v septembri 1978 v Londýne. Bulharský agent mu vpichol v dave do nohy prudko jedovatý ricín špeciálne prispôsobeným dáždnikom.
- V časoch studenej vojny boli v Nemecku jedom usmrtení aj dvaja ukrajinskí opozičníci. Obidve vraždy nariadila sovietska tajná služba KGB, obidve previedol sovietsky agent Bogdan Stašinskij, obidve sa udiali v Mníchove a rovnakým spôsobom: pomocou kyanidovej pištole. V októbri 1957 zavraždil Stašinskij v bavorskej metropole exilového politika Lva Rebeta, v októbri 1959 vodcu Organizácie ukrajinských nacionalistov Stepana Banderu.
- KGB túto metódu používala aj proti utečencom na Západ: v roku 1957 bol napríklad pomocou jedu usmrtený niekdajší agent KGB Nikolaj Chochlov.