V domácich strediskách správ takáto možnosť nie je, uviedol v Prahe expert na bezpečnosť informačných systémov Tomáš Rosa.
Stredisko správ je počítačové zariadenie, ktoré zbiera v sieti odoslané správy a doručuje ich adresátom.
Rosa nevie o tom, že by to umožňovali domáce strediská. Pochybenie tuzemských operátorov vidí v tom, že falošnú správu doručia. Nedostatočne totiž preverujú totožnosť odosielateľa.
"Vyzerá to tak, že sme identifikovali možné slabé miesto. Hľadáme nejaké riešenie," povedal hovorca českého mobilného operátora Oskara Petr Šindler. Do siete tohto operátora je možné posielať SMS správy z voľnej prístupovej internetovej stránky, kde sa číslo odosielateľa volí celkom ľubovolne. Na začiatku správy sa ale vždy zobrazí, že pochádza z internetu, upozornil Šindler.
Podľa hovorcu T-Mobile Jiřího Hájka je riešenie v tom, že operátor identifikuje stredisko správ, ktoré posielanie falošných SMS umožňuje, a požiada ho o riešenie problému. Pokiaľ bude žiadosť odmietnutá, môže prístup z tohoto centra zavrieť.
"Je to problém, s ktorým sa musia vysporiadať v prvom rade mobilní operátori. My budeme analyzovať, či nie je nutné zákonom lepšie vymedziť zodpovednosť operátora a trestnú zodpovednosť za podobné zneužitie," uviedol minister informatiky Vladimír Mlynář.
Pozmenená SMS správa môže okrem rôznych dopadov na partnerské či pracovné vzťahy napríklad vypnúť bezpečnostné zariadenie v objektoch, kde sa jej platnosť overuje len podľa čísla odosielateľa. Bežný užívateľ sa môže brániť tak, že do dôležitých správ napíše heslo dohovorené s príjemcom. (čtk)