Podľa nového zákona, ktorý začne platiť od januára, musí pacient dostať všetky informácie o svojej liečbe, jej následkoch aj o iných možnostiach.
FOTO - ČTK
stav bráni písať, či hovoriť, bude stačiť napríklad, ak kývnu hlavou.
Lekári musia pacienta poučiť aj dnes, často je to však len formalita. Informovaný súhlas zavádza až nový zákon o zdravotnej starostlivosti.
"Pacienti sa sťažujú na nedostatok informácií zo strany zdravotníckeho personálu. Pri hospitalizácii často nevedia, čo presne sa s nimi bude diať, aké vyšetrenia a zákroky má 'pán doktor v pláne'. V ambulanciách zase nedostávajú dostatočné informácie o predpísaných liekoch a ich vedľajších účinkoch," hovorí spoluautorka charty práv pacienta Alexandra Bražinová.
Ľudia sa podľa Bražinovej tiež boja pýtať. Nechcú "obťažovať a zdržovať", nechcú si "pána doktora pohnevať zbytočnými otázkami". Pacient, ktorý príde do nemocnice, dnes podpisuje vyhlásenie, že bol o liečbe poučený. Mnohé zariadenia ho však majú sformulované veľmi všeobecne. "Zjednodušene povedané sa v ňom hovorí, že pacient súhlasí so všetkým, čo sa s ním bude pri hospitalizácii diať."
Nový zákon prináša mnohé vylepšenia, i keď lekári tvrdia, že v praxi sa toho veľa nezmení. Súhlas pacienta sa musí zadokumentovať, musí sa dozvedieť o iných možnostiach liečby. Pacienta už okrem lekára či zubára budú informovať aj iní zdravotnícki pracovníci, sestry, ošetrovatelia a lekárnici. "Otázne je, ako sa to bude realizovať v praxi. Viem si predstaviť, že pre jednoduchosť sa zapíše do dokumentácie 'pacient bol poučený a súhlasil'," hovorí Bražinová.
Aj to, ako nemocnice informujú pacientov, by mal kontrolovať úrad pre dohľad a tiež zdravotné poisťovne, pre ktoré to bude jedno z kritérií na posudzovanie kvality nemocníc a lekárov.
Informovaný súhlas s liečbou musí dať dospelý, u maloletých s liečbou musí súhlasiť zákonný zástupca. Zákon tiež popisuje, ako funguje súhlas s liečbou u ľudí s ťažkými duševnými chorobami, v prípade sterilizácií či darcovstva orgánov.