Smer cez víkend schválil aj dokument o ekonomickej a sociálnej alternatíve v prípade svojej účasti vo vláde. FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ
lebo s integráciou získa aj miesto v Socialistickej internacionále.
Smer bude aj najbohatšou slovenskou stranou, pretože získa majetok SDĽ za 35 miliónov. Môže sa mu významne zdvihnúť aj členská základňa. SDĽ má zhruba 15-tisíc členov, otázka je, koľko z nich sa preregistruje.
Fico bývalým straníckym špičkám ľavice cez víkend znova odkázal, aby sa na zlučovaní nezúčastnili a nediskreditovali ho. Smer si podľa neho nemôže dovoliť, aby v strane pôsobili napríklad ministri a vysokí parlamentní funkcionári za SDĽ z rokov 1998 - 2002. "Páchali by sme politickú samovraždu, keby dnes o našich hodnotách hovorili tí, ktorí súhlasili s krádežou tisícročia - privatizáciou SPP," vyhlásil. To isté podľa neho platí aj pre ľudí prepojených na krach Devín banky či tých, ktorí pripravovali privatizáciu bánk.
Spájanie ľavice tak, ako ho naprojektoval Smer, prijíma časť členov pohltených strán a Ľavicový blok Jozefa Kalmana s nevôľou. Už na jar by mala vzniknúť nová ľavicová strana. Integráciu SDĽ so Smerom minulý týždeň odmietol aj bývalý minister školstva Peter Ponický.
Sociológ Marián Velšic hovorí, že pre dlhodobo nízke preferencie SDA, SDSS a SDĽ nemožno očakávať synergický efekt integrácie. Smer podľa neho "inteligentne" hovorí o programovej integrácii a štandardizácii, ale v skutočnosti chce opustiť tretiu cestu, ktorá mu zjavne nevyšla. Velšic si myslí, že skutočnou kalkuláciou Smeru bola najmä snaha získať politickú značku a vstup do Socialistickej internacionály.
SDĽ a SDSS presadili do predsedníctva Smeru svojich ľudí. Europoslanec Vladimír Maňka sa stane od Nového roka podpredsedom strany a v predsedníctve budú aj Ľubomír Petrák a Ján Richter z SDĽ. Z SDSS bude v predsedníctve Oľga Nachtmanová. IGOR STUPŇAN