BRATISLAVA – Parlamentná diskusia o štátnom rozpočte na rok 2002 nepútala veľký záujem médií a ani poslancov. Po prijatí zákona o zrušení štátnych fondov, od ktorého rozpočet závisel, zavládla v parlamente nudná atmosféra.
Vo štvordňovej rozprave vystúpilo 46 poslancov. Predložili viac ako 200 pozmeňujúcich návrhov. Pôvodne malo vystúpiť viac poslancov, ale stratili poradie, pretože neboli v rokovacej sále. Napríklad minulý týždeň v piatok popoludní sa o rozpočet zaujímala necelá desiatka zákonodarcov.
Vlani vystúpilo k rozpočtu až 70 poslancov a podali takmer 100 pozmeňujúcich návrhov. Najväčšie úsilie diskutovať prejavili poslanci na začiatku volebného obdobia. Rok 1999 vláda začínala s rozpočtovým provizóriom. Vtedy sa na pôde Národnej rady odohrali tvrdé súboje s viac ako 400 faktickými poznámkami.
Šéf poslaneckého klubu SDK Ján Rusnák si pochvaľoval: „Ako keby sa vytratili šarvátky a sústredili sme sa na vecnú stránku. Tí, ktorí chceli vytĺkať politický kapitál, nevystúpili.“
Podpredseda Národnej rady Igor Presperín si myslí, že tí, čo sa prihlásili a nevystúpili, len podcenili situáciu v parlamente. „Mal som taký pocit, že opozícia pri tomto poslednom rozpočte už tak nebojovala trebárs za jeho stiahnutie z rokovania. Akoby už nemala záujem.“
Poslanec HZDS Dušan Jarjabek nesúhlasí, že by sa opozícia správala rezignovane: „Zistili sme jednu vec, že o rozpočte je už rozhodnuté. Boli sme z toho úplne znechutení. Tvrdím, že radšej rozpočtové provizórium, ako prijať tento paškvil. Je to čosi perverzné.“
Prekáža mu, že poslancom zostala na rozdeľovanie jediná miliarda. „Ministerka financií povedala – rozdeľte si ju, ako chcete, do toho vám ‘kafrať‘ nebudem. To nie je demokracia, to je diktát pani ministerky.“