O to, aby bolo čo dať pod stromček, sa môže postarať aj banka. Najmä pred Vianocami (ale aj pred dovolenkami) sa v bankách záujem o úvery zvyšuje. „Posledný štvrťrok je obdobím s najsilnejším záujmom klientov o spotrebné úvery,“ povedala Jana Ďuricová zo Slovenskej sporiteľne. Pri tomto druhu úverov sa banka svojich klientov nepýta, na aký účel ich chcú použiť.
Spotrebné úvery patria medzi najlacnejšie pôžičky, úrok sa pohybuje okolo 12 percent. Banky sú pri preverovaní svojich klientov dôslednejšie a žiadajú od nich záruku alebo ručiteľa. Vybavovanie spotrebného úveru preto trvá dlhšie. Mnoho ľudí si nechce hľadať ručiteľa alebo iný druh zabezpečenia a spotrebný úver preto nedostanú.
Spotrebný úver si môžu vybaviť aj tí, ktorých banka takéto služby neposkytuje. Niektoré bankové domy sú ochotné požičať aj klientom svojich konkurentov. Musia si však u nich otvoriť bežný účet, z ktorého budú úver splácať.
Hlavnými podmienkami na poskytnutie úveru sú zodpovedajúce zabezpečenie a preukázanie schopnosti splácať úver z príjmu. Takže okrem potvrdenia príjmu od zamestnávateľa (daňový úrad – ak ide o živnostníka, alebo posledný výmer dôchodku), si treba zohnať nejakú záruku. Môže ňou byť napríklad bankový vklad, záložné právo na nehnuteľnosť, životné poistenie a, samozrejme, ručiteľ. Počet ručiteľov sa môže meniť podľa výšky úveru.
„Ako rýchlo úver dostane, závisí predovšetkým od klienta samotného,“ tvrdí Norbert Lazar zo Všeobecnej úverovej banky. Ak klient dodá všetky podklady – vyplnenú žiadosť, zdokladovaný príjem a ručiteľov alebo vlastníctvo nehnuteľnosti – schválenie úveru by malo banke trvať krátko. „Klient môže mať peniaze na účte už na druhý deň, ak, pravdaže, priniesol všetky potrebné dokumenty,“ dodal Lazar.
Spotrebné úvery sa dajú splácať až desať rokov, kedykoľvek sa dá požiadať o rýchlejšie splatenie. Výšku úroku ovplyvňuje lehota splatnosti, zábezpeka a schopnosť klienta splácať. Netreba zabúdať na poplatky za vedenie úverového účtu – niekoľko stoviek mesačne. Platí sa aj za poskytnutie úveru – jedno alebo jeden a pol percenta z hodnoty úveru.
Druhou možnosťou, ako získať peniaze od banky, je požiadať o kontokorentný úver, ktorý majiteľovi bežného účtu dovoľuje ísť do mínusu. V tomto prípade musí byť spotrebiteľ určitý čas klientom banky a výška úveru závisí od pravidelného príjmu žiadateľa. Úver musí splatiť do jedného roku, splácaním sa kontokorent obnovuje. Takéto úvery sú o niečo drahšie (okolo 14 percent), ale niektoré banky ich poskytujú bez poplatku. (gk)
Príklad 1. Ak by si rodina s dvoma deťmi – šesť- a desaťročným – chcela požičať na rok 30-tisíc korún, jej mesačný príjem by musel byť približne 17-tisíc korún. (Zdroj: VÚB)
2. Muž vo veku 30 rokov má ženu a dve deti. Ich mesačný príjem je 25-tisíc korún a chceli by si z banky zobrať spotrebný úver 30-tisíc korún na jeden alebo tri roky (VÚB poskytuje takýto úver max. na dva roky).
SLSP VÚB
lehota splatnosti 1 rok 3 roky 1 rok 2 roky
úroková sadzba 12,95 % 13,35 % 11,7 % 11,7 %
poplatok za úver 450 Sk 450 Sk 300 Sk 300 Sk
za vedenie účtu 400 Sk 1200 Sk 360 Sk 720 Sk
mesačná splátka 2698 Sk 1037 Sk 2661 Sk 1408 Sk
zaplatená suma 33 226 Sk 38 982 Sk 32 592 Sk 34 812 Sk
(Zdroj: SLSP, VÚB)