
Izraelskí vojaci po včerajšej operácii ostali v Ramalláhu. FOTO - TASR/AP
JERUZALEM - Izraelská vláda sa v noci na včera rozhodla, že preruší kontakty s palestínskym vodcom Jásirom Arafatom, ktorého izraelské tanky obkľúčili a uväznili v jeho sídle v Ramalláhu. „Izrael na neho fyzicky nezaútočí, Arafat ale zostane tam, kde je,“ vyhlásil minister spravodlivosti Meir Šitrit v izraelskom rozhlase.
USA a Európska únia stále považujú Arafata za predsedu palestínskej samosprávy. „Pre nás v EÚ je to šéf palestínskych úradov a zástupca palestínskeho ľudu, a preto s ním budeme rokovať i naďalej,“ povedal pre Reuters vysoký predstaviteľ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku EÚ Javier Solana. Rovnaké stanovisko vyjadril po stretnutí so sýrskym prezidentom Bašárom Asadom v Damašku i americký blízkovýchodný emisár William Burns.
Arafat je väzňom Izraela
Ak bude chcieť Arafat Ramalláh opustiť, musí požiadať o povolenie izraelské úrady. Palestínsky vodca je v Ramalláhu „zablokovaný“ od 3. decembra, keď izraelské lietadlá zničili jeho heliport v Gaze i s tromi vrtuľníkmi a zdemolovali pristávacie dráhy letiska v Gaze.
Odveta Izraela za tri stredajšie samovražedné atentáty prerástla úroveň všetkých doterajších operácií. Tentoraz vláda Ariela Šarona rozhodla manifestovať, že má plne pod kontrolu udalosti v palestínskej samospráve, keď jej oficiálneho reprezentanta de facto uväznila. Nemenovaný predstaviteľ potvrdil pre AFP, že Izrael rozšíri operácie proti teroristom na palestínskom území, podľa neho však cieľ nie je znovu obsadiť palestínske územie, ani zadržať Arafata alebo ho „vyhnať“.
Izrael očistí palestínske územia od teroristov
„Budeme viesť v teréne operácie s cieľom zadržať teroristov, zlikvidovať ich infraštruktúru a zhabať im zbrane. Len to, čo palestínska samospráva v rozpore so svojimi záväzkami neurobila … Tieto operácie vykonáme v budúcich dňoch systematicky, od obci k obci. „Budú zamerané proti radikálom z Hamasu, Islamského džihádu, ale aj proti tým, ktorí sú zapletení do teroristickej činnosti vnútri Fatahu (organizácia šéfa palestínskej správy Jásira Arafata) a jednotiek Force 17 (poverené ochranou Arafata),“ dodal predstaviteľ, ktorý nechcel byť menovaný. Tento druh operácií Izrael sporadicky vykonával aj doteraz, počas krátkych prienikov na územie pod palestínskou správou.
„Nemáme v úmysle začať vojnu s palestínskou samosprávou, ale musíme (na útoky) odpovedať tak, aby to pocítila. To, že sa atentáty stali počas rokovania o prímerí, dokazuje, že samospráva proti terorizmu nerobí vôbec nič. Spáchať takéto atentáty bez pomoci palestínskej polície by bolo veľmi ťažké,“ tvrdil zdroj zo Šaronovho úradu.
Izraelské lietadlá najskôr bombardovali ciele v Gaze, Nábuluse a Ramalláhu a do pásma Gazy a Ramalláhu Izrael vyslal tanky. Palestínske vedenie akciu označilo za „vyhlásenie vojny“. „Šaron chce rozbiť palestínsku samosprávu, oslabiť prezidenta Arafata a sabotovať mierový proces,“ Sájib Irikát, hlavný palestínsky vyjednávač obvinil izraelského premiéra v CNN.
V Ramalláhu dostal zásah vysielač palestínskej televízie a izraelskí vojaci obsadili štúdio. Hovorca izraelskej armády Ron Kitrey dnes v izraelskom rozhlase oznámil, že armáda zaujala „tri stanovištia okolo Ramalláhu.“ Upresnil tiež, že vyhlásila zákaz vychádzania v piatich dedinách blízko osady Emmanuel pri Nábuluse, kde v stredu došlo k útoku na izraelský autobus. Armáda zriadila zátarasy na hlavných prístupových cestách do pásma Gazy.
(čtk, kl)