
Mierové jednotky sa musia pripraviť aj na bojové akcie. FOTO – REUTERS
Podľa denníka The Guardian sa takto zbombardovaným mestom prešli elitní britskí vojaci z námorných jednotiek, na ktorých mávali obyvatelia mesta.
Kým pri pevnosti Tora Bora odolávajú posledné jednotky bojovníkov al-Káidy a Taliban ako hnutie už prakticky neexistuje, protiteroristická koalícia sa dohaduje na posledných detailoch ďalšieho nasadenia svojich vojakov – má ísť však už o uniformovaných mierotvorcov.
Udržať pokoj bez nich nie je možné – široká afganská koaličná vláda je dostatočnou „zárukou“ budúcich konfliktov. Vojakov, ktorí teraz prídu, možno čakajú v mierových časoch oveľa neočakávanejšie situácie ako ich kolegov pri bojových akciách. Rozoznať nepriateľa v mieri je oveľa ťažšie – tí istí, ktorí dnes „mariňákom“ radostne mávajú, môže zajtra vytiahnuť pušky.
Médiá v posledných dňoch prinášajú správy o ďalších a ďalších západných vojakoch, ktorí majú prísť do Afganistanu.
Oficiálne schválenie Veľkej Británie ako vedúcej krajiny mierových jednotiek sa považuje už len za formalitu. Nemecký denník Bild priniesol informáciu, že v akcii sú už aj nemecké špeciálne jednotky. Česká vláda v stredu na mimoriadnom zasadnutí rokovala o vyslaní protichemickej jednotky do vojny proti terorizmu.
Pokiaľ budú v Afganistane pokračovať bojové operácie, môžu sa britskí mierotvorcovia dostať do háklivých situácií. Ich elitné jednotky SAS sú považované za kľúčového účastníka prenasledovania bin Ládina. „Ak je také dôležité, aby bola do 22. decembra, keď sa moci ujme prechodná vláda, do Afganistanu vyslaná aspoň vzorka medzinárodných mierových síl, mali by ju tvoriť vojaci z neutrálnych krajín, ktoré sa nezapojili do bojov v Afganistane,“ napísal denník The Times.
Stabilizačné jednotky pod vedením Veľkej Británie sú predovšetkým politickým rozhodnutím, ktoré ešte v utorok v Londýne prediskutoval americký minister zahraničných vecí Colin Powell a britský predseda vlády Tonny Blair. Britská generalita ich rozhodnutím nie je nadšená a žiada presné vymedzenie misie. Počas tohto víkendu Británia vyšle tím, ktorý má zmonitorovať situáciu v Kábule.
Admirál Michael Boyce varoval, že Afganci nechcú „vidieť nič, čo by vyzeralo ako okupačná armáda“.
Stabilizačné jednotky by preto nemali byť veľké a nemali by v Afganistane stráviť dlhý čas. Vojakov má byť asi tritisíc. Polovicu by mali tvoriť Briti, niekoľkými stovkami by malo prispieť aj Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Španielsko, Turecko a Jordánsko. Na jar by ich mali vystriedať jednotky z moslimských štátov.