S Berlusconim hral na súde čas

MILÁNO - Pred nabitou súdnou sálou v Miláne včera súd rozhodol o úplatkárskej afére predsedu vlády Silvia Berlusconiho. Očistil ho spod korupčného obvinenia. Pri ďalšom, ...

MILÁNO - Pred nabitou súdnou sálou v Miláne včera súd rozhodol o úplatkárskej afére predsedu vlády Silvia Berlusconiho. Očistil ho spod korupčného obvinenia. Pri ďalšom, kde súd konštatoval jeho zapojenie sa do podplácania sudcov ho zachránilo len to, že obvinenia už boli premlčané. "Som si istý, že odvolací súd ho úplne očistí," vyhlásil premiérov advokát Gaetano Pecorella, podľa ktorého sa premiér odvolá.

O komplikovanom prípade, ktorý sa odohral na prelome osemdesiatych a deväťdesiatych rokov sa v milánskom hoteli radili traja sudcovia od štvrtka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V Taliansku rozsudok očakávali s napätím. Najmä opozičné strany upozorňovali, že politik, ktorý čelí takým vážnym podozreniam nemôže zastávať post predsedu vlády.

"Zaslúžil by som si medailu za to, že musím znášať tento proces," povedal vo štvrtok Berlusconi a sebavedomo rozdával úsmevy. Už pred vynesením rozsudku dával najavo, že nech bude verdikt akýkoľvek, demisiu nepodá.

Obžaloba predložila dôkazy o tom, že jeho spoločnosť Fininvest mala na výplatnej listine sudcu z rímskeho súdu, ktorý v roku 1991 rozhodoval o tom, kto získa veľkú potravinársku spoločnosť SME. Berlusconiho firma Fininvest ju napokon získala.

Verdikt súdu sa dá označiť za politické víťazstvo pravicového premiéra nad ľavicovými protivníkmi.

Berlusconi považuje súdy v Taliansku za politicky zaujaté. Pravidelne sa súdnictvu vyhráža reformami a uráža sudcov. Minulý rok ich napríklad označil za rakovinový nádor spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Berlusconi stál pred súdom ako historicky prvý úradujúci predseda vlády. Parlament, v ktorom má vládna koalícia väčšinu, mu minulý rok vrátil imunitu.

Proces sa zastavil a zdalo sa, že Berlusconi tak ako mnohokrát predtým bez väčších problémov vyviazne. Najvyšší súd ale v januári tohto roku tento zákon zvrátil a proces mohol pokračovať.

Berlusconiho v minulosti už odsúdili za nelegálne financovanie strany, korumpovanie daňovej polície či falšovanie účtovných kníh. Všetkým trestom sa ale vyhol pomocou odvolaní a súdnych prieťahov.

Minulý rok milánsky súd odsúdil Berlusconiho firemného právnika Cesare Previtiho za to, že podplatil rímskeho sudcu Renata Squillanteho - nie v prípade SME - aby Fininvest vyviazol beztrestne z procesov.

Previti, ktorému vymerali päťročný trest je na slobode - využil právo odvolať sa. V Taliansku to môže spraviť odsúdený až dvakrát.

SkryťVypnúť reklamu

(mch, reuters)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 688
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 557
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 732
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 691
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 707
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 261
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 239
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 323
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu