Baburin.
Strhnúť sa nechal i predseda parlamentu Boris Gryzlov. "Ak sa informácia potvrdí, všetky takéto glóbusy musia byť hneď stiahnuté z predaja," volal Gryzlov a nezaprel v sebe bývalého ministra vnútra. Vyhlásil pátranie po nepriateľských glóbusoch, no pretože policajným zborom už nevelí, poveril investigatívnou činnosťou svoj vlastný administratívny aparát.
Včera skutočne videli niektorých iniciatívnych členov sekretariátu predsedu parlamentu, ako sa pokúšajú kúpiť si v obchodíkoch a stánkoch rozmiestnených po celej obrovskej budove Dumy, glóbusy. Či odhalili nejakú nezrovnalosť a potvrdili slobá Baburina, sa do večera zistiť nepodarilo.
Poslanci medzitým už pripravili projekt vyhlásenia "O neotrasiteľnosti štátnych hraníc Ruska v Tichom oceáne". Sergej Baburin navrhoval hlasovať o dokumente hneď, pretože stačí, že glóbusy videl on a netreba o jeho slovách pochybovať. Iní však namietali, že projekt má hlúpy názov, lebo hranice Ruska sú neotrasiteľné všade, nielen v Tichom oceáne. Nakoniec si poslanci uvedomili, že je piatok a presunuli ďalšie pátranie po glóbusoch a ich výrobcoch na budúci týždeň.
Problém južných Kuríl sa v posledných týždňoch opäť stal jedným z hlavných tém ruských médií. Objavili sa zaručené správy, že ruský prezident Putin sa chystá v záujme dobrých vzťahov odovzdať Kurily Japonsku. Obyvatelia ostrovov vydali vyhlásenie, že ak sa tak stane, odchádzajú do podzemia a začnú partizánsku vojnu proti japonským "okupantom".
Veľmi dôrazne sa zapojila do sporu aj ruská pravoslávna cirkev. List prezidentovi Putinovi podpísalo veľa významných osobností na čele s arcibiskupom Vladivostockým a Primorským Benjamínom. Duchovenstvo veľmi ostro upozorňuje Putina, že ak by ho napadlo vracať ostrovy Japonsku, nepríde Rusko len o dôležitú oblasť medzi Ochotským morom a Tichým oceánom, ale navyše nastane reťazová reakcia, ktorá sa skončí rozpadom Ruskej federácie na maličké kúsky - Karéliu si vezme Fínsko, Kaliningradskú oblasť Nemecko, ďalšie regióny sa osamostatnia, predpovedajú biskupi.
Japonsko kapitulovalo 2. septembra 1945. Sovietsky zväz síce nezískal podiel na okupácii Japonska, dostal však južný Sachalin, Kurily a prístav Dalnyj.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME