Rakúska vláda včera zažila nevídanú personálnu rošádu. Najprv prekvapujúco odstúpil minister vnútra Ernst Strasser, ktorého mesiace kritizovali za nový azylový zákon a vzápätí kancelár Wolfgang Schüssel oznámil, že rezort prevezme doterajší minister obrany Günther Platter, ktorého rezortom otriasa škandál s mučením vojakov základnej služby.
Je to prvýkrát od roku 2000, čo vládu opúšťa minister väčšej koaličnej strany - ľudovcov kancelára Schüssela.
Strasser na včerajšej mimoriadnej tlačovej konferencii vylúčil, že za jeho odchodom je kritizovaný azylový zákon. Jeho rozhodnutie odísť z politiky je súkromné a zvažoval ho už od leta. Chcel ešte dotiahnuť rozsiahlu reformu policajného zboru, o ktorú sa márne snažili jeho predchodcovia. Reformu schválil parlament vo štvrtok.
Strasser, ktorý mal v oboch vládach kancelára Schüssela povesť liberála, si narobil nepriateľov tvrdým prístupom k azylantom. Prísnejšie pravidlá pre žiadateľov o azyl platia od mája, v októbri ale ústavný súd niektoré jeho časti označil za protiústavné. Pred Strasserovým odchodom ešte vláda prijala nové návrhy kontroverzných častí zákona. Už teraz ale parlament avizuje, že odporujú rakúskej ústave.
Strassera kritizovala nielen opozícia, ale aj medzinárodné organizácie. Od mája totiž výrazne klesol prílev utečencov do krajiny a znížil sa aj počet udelených azylov.
Strasserov odchod prekvapil aj jeho straníckych kolegov a včera sa špekulovalo, čo je jeho skutočnou príčinou. Najčastejšie sa hovorilo o chladných vzťahoch s kancelárom Schüsselom a nenaplnených ambíciách získať iný rezort vo vláde, či v Európskej komisii.
Z prvej vlády ľudovcov a slobodných (2000 - 2002) odchádzali iba ministri slobodných, druhú (od februára 2003) zatiaľ opustila ľudovecká šéfka diplomacie Benita Ferrerová-Waldnerová, ktorá sa stala rakúskou eurokomisárkou. Teraz odchádza Strasser.
Otvorená ešte ostáva pozícia ľudoveckého ministra obrany Plattera. Schüssel včera upresnil, že rezort vnútra bude riadiť len dočasne, spolu s ministerstvom obrany. Schüssel ho poveril novou funkciou iba deň potom, čo sa ukázalo, že na škandále v rakúskej armáde má podiel aj samotné ministerstvo obrany. Podľa rozkazu z roku 2002 majú byť vojaci základnej služby cvičení na rukojemnícke situácie. Ponižovanie a mučenie regrútov pritom ministerstvo označovalo len za ojedinelé prípady. Minister Platter nebol v roku 2002 ministrom a dnes tvrdí, že o podobnom rozkaze nevedel.