LONDÝN - Mediálna skupina RTL Group Plc vymenovala za svojho predsedu finančného riaditeľa Bertelsmannu AG Siegfrieda Luthera. RTL o tom informovala s tým, že jej doterajší predseda Juan Abello s okamžitou platnosťou odstúpil. Televízna stanica RTL patrí do skupiny Bertelsmann podobne ako vydavateľstvo Random House, vydávateľ časopisov Gruner + Jahr a ďalšie knižné a hudobné vydavateľstvá. Abello bol predsedom RTL od júla 2000. Z pozície odchádza z osobných dôvodov, ktoré sa vzťahujú k jeho podnikaniu v rodnom Španielsku. Podpredsedom spoločnosti sa stane Martin Taylor, ktorý je teraz riaditeľom bez výkonných právomocí a členom audítorského výboru RTL. Novým riaditeľom bez výkonných právomocí sa stane Jacques Santer, ktorý teraz predsedá jednej z divízií RTL. Bertelsmannu patrí 90 percent RTL, ktorá je najväčším prevádzkovateľom televízneho vysielania v Európe.
Apple sa súdi s 22-ročným Britom
LONDÝN - Americký počítačový gigant Apple začal boj s 22-ročným internetovým nadšencom z Británie, ktorý má registrovanú doménu itunes.co.uk. Američania chcú doménu získať pre svoje on-line hudobné obchody iTunes a chcú zároveň dokázať, že Brit Benjamin Cohen parazituje na ich značke. Ten si doménu registroval už v novembri 2000, teda v čase, keď vrcholila internetová horúčka. Cohen pripúšťa, že Apple si podal žiadosť o registráciu iTunes v októbri 2000, no vraj ju držal v tajnosti až do decembra toho istého roku. "Počas rokovania so spoločnosťou Apple mi navrhli, že doménu kúpia, ponúkli ale veľmi málo a my sme to neprijali," povedal Cohen. "Vyvolali právny spor, aby získali nad doménou kontrolu, my sme ju ale zaregistrovali poctivým a rovným spôsobom. Nemyslíme si, že by sme urobili niečo zlé a nevzdáme sa," vyhlásil o spore Cohen.
Farmaceutické firmy pokutovali pre vitamíny
BRUSEL - Európska komisia dala kartelu firiem pokutu 66 miliónov eur za zmluvné ceny vitamínu B4. Opatrenie sa týka holandskej spoločnosti Akzo Nobe, nemeckého koncernu BASF AG a belgickej UCB, povedal v stredu informovaný zdroj. Komisia udelila holandskému podniku pokutu 21 miliónov, nemeckému BASF približne 35 miliónov a belgickej UCB desať miliónov eur. Komisia oznámi, že firmy vytvorili kartel a dohodli sa na cenách vitamínu B4, teda kyseliny listovej, pre zvieracie výživové doplnky, povedal zdroj. Rozhodnutie bude jednou z prvých akcií novej komisárky pre hospodársku súťaž. Neelie Kroesová-Smithová sa ujala funkcie koncom minulého mesiaca potom, ako bojovala s kritikou, že má v niektorých oblastiach silné väzby na podniky. Iné vitamínové kartely už výrazné pokuty od USA a EÚ dostali. Rekordnú pokutu dostal v roku 1999 od USA BASF, a to 725 miliónov dolárov. V roku 2001 dala EÚ pokutu 855 miliónov eur ôsmim firmám, medzi ktorými BASF takisto figuroval.
Z Wall Street musel odísť prvý tvorca trhu
NEW YORK - Newyorská akciová burza (NYSE) natrvalo zakázala vykonávať činnosť tvorcu trhu bývalému obchodníkovi holandskej spoločnosti Van der Moolen Specialists. Ide o vôbec prvý prípad, keď burza v rámci vyšetrovania nečestných praktík potrestala konkrétnu osobu. Prvým potrestaným je Michael Stern, ktorý sa pred rozhodcovským panelom burzy NYSE ani neobjavil a nepriznal sa ani k žiadnej vine. Burza informovala, že päťdesiatštyriročný Stern mal 13. júna prísť a vysvetliť obvinenie, že možno porušil burzové predpisy a zákony o cenných papieroch. Stern sa podľa burzy angažoval v ilegálnych praktikách, ktoré prednedávnom otriasli dôverou investorov. Tzv. špecialisti, ako sa niekedy hovorí tvorcom trhu, majú dohliadať na rovnováhu medzi ponukou a dopytom po konkrétnych cenných papieroch a v prípade potreby sa postarať o dostatočnú likviditu. Stern je podľa poslednej správy komisie jedným zo siedmich ľudí, ktorých NYSE potrestala, je ale prvým, ktorý nemôže činnosť tvorcu trhu už nikdy vykonávať.
Greenspana môže nahradiť Glenn Hubbard
WASHINGTON - Poprední americkí ekonómovia strany ponuky, ktorí presadzujú znižovanie daní a mnohí z nich majú úzke styky s administratívou prezidenta Georga Busha, odporučili menovať na čelo centrálnej banky USA bývalého Bushovho ekonomického poradcu Glenna Hubbarda. Ten by podľa vplyvných pravicových ekonómov mal od roku 2006 vystriedať Alana Greenspana, ktorý po takmer 20 rokoch na čele Federálneho rezervného systému odíde do dôchodku. Zhoda na osobe 46-ročného Hubbarda vznikla podľa agentúry Reuters na nedávnej konferencii, kde sa zišlo niekoľko sto ekonómov. "Je tu veľa iných ľudí, ktorí sú veľmi dobrí, ja si však myslím, že Glenn by bol vynikajúcou voľbou," povedal organizátor konferencie a zakladateľ hnutia strany ponuky Arthur Laffer. Ten je tvorcom známej Lafferovej krivky, podľa ktorej sa zvyšovaním daní nakoniec výnosy štátu znižujú.
SPRÁVY: ČTK, AP, REUTERS