Kuvajtský ropný minister Ahemd al-Sabah na včerajšom zasadnutí predstaviteľov kartelu OPEC v Káhire. Kuvajt žiada, aby sa budúci rok znížili oficiálne limity ťažby. Ropné veľmoci sa zatiaľ dohodli len na znížení ťažby, ktorá je nad oficiálnym limitom. FOTO - REUTERS
KÁHIRA, BRATISLAVA - Členské štáty Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) včera rozhodli o znížení dennej ťažby o milión barelov. Znižovať by sa mala takzvaná neoficiálna ťažba, ktorá je nad oficiálnym limitom 27 miliónov barelov denne. Ďalšie znižovanie ťažby bude na programe rokovaní koncom januára.
"To rozhodnutie nie je definitívne. Ak sa ťažba naozaj zníži, bude to znamenať zastavenie šesťtýždňového poklesu cien ropy," myslí si obchodník s komoditami firmy Fimex Capital Marek Horváth. Veľkí spotrebitelia ropy zo Severnej Ameriky a Európskej únie apelovali na OPEC, aby neprestávali zvyšovať ťažbu. Drahá ropa totiž brzdí ekonomický rast.
Ceny ropy budú v najbližších mesiacoch možno znova rásť. Hoci sa členovia OPEC včera rozhodli ponechať súčasný oficiálny strop dennej ťažby na nezmenenej úrovni 27 miliónov barelov, poprední producenti Irán a Kuvajt chcú už vo februári prerokovať jeho zníženie s platnosťou od druhého štvrťroka 2005, keď je dopyt po rope zvyčajne slabý.
Členské štáty OPEC ťažia dnes najviac ropy za posledných 25 rokov v snahe uspokojiť rastúci dopyt v Spojených štátoch a Číne a kompenzovať prerušenia dodávok z Iraku. Pred včerajším rozhodnutím OPEC sa cena ropy držala na dvojmesačných minimách. Od polovice októbra klesla o 20 percent. To spolu s dlhodobým oslabovaním dolára dáva európskym rafinériám priestor na znižovanie cien palív na čerpacích staniciach.
Slovenská koruna si za uplynulé dva mesiace pripísala voči doláru 10 percent. Slovnaft, dominantný predajca palív na slovenskom trhu, tak nakupuje ropu, ktorá je v korunovom vyjadrení o takmer 30 percent lacnejšia ako v polovici októbra. Maloobchodné ceny benzínov a nafty v obchodnej sieti Slovnaftu sa za uplynulé dva mesiace znížili v priemere o 6,3 percenta.
"Pri 30-percentnom poklese nákupných cien ropy sa v žiadnom prípade nedá tvrdiť, že o toľko by mali zlacnieť aj benzíny a nafta," oponuje hovorkyňa Slovnaftu Kristína Félová. Maloobchodná cena je z väčšiny tvorená konštantnými spotrebnými daňami a DPH. Samotná cena palív sa v maloobchodnej cene premieta len zvyšnými dvomi pätinami. "Okrem toho, pri tvorbe našich cien neberieme do úvahy len pohyb kurzu koruny voči doláru a ceny ropy, ale aj ceny ropných produktov na medzinárodných trhoch," dodala Félová.
Autor: tv