V Košiciach to už majú jasné - miestne dane sa zvýšia. FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA - Obce už niekoľko dní môžu preratúvať, ako na tom budú v budúcom roku s peniazmi. Ministerstvo financií pred týždňom zverejnilo, koľko korún, ktorej z nich pripadne z výnosu dane z príjmov fyzických osôb. Jedny si vydýchli, druhé sú smutné.
Obci Šalgočka v okrese Galanta vypočítali, že dostane 1 004 000 korún, čo je len o 3930 korún menej, ako dostala tento rok. Starostka Eva Košťányová povedala, že ak ceny energií nebudú neúmerne rásť, obec svoje úlohy zvládne. Dôležité podľa nej je, koľko štát na dani vyberie.
Klížska Nemá v okrese Komárno je prvou z obcí, ktorá dostane viac ako dva milióny - o päťtisíc korún. "To je o 500-tisíc korún menej, ako máme," hovorí však starostka Rozália Szalay. Čo to pre obec znamená? "Skoro smrť."
Aj medzi mestami sú "víťazi" a "porazení". Napríklad Košice majú dostať o 230 miliónov menej ako vlani. "Ani v najhoršom sme také niečo nepredpokladali. Očakávali sme výpadok v príjmoch maximálne 100 miliónov," povedal primátor Zdenko Trebuľa.
Prievidza si, naopak, ak "nedôjde k mimoriadnej situácii v úbytku obyvateľov, v porovnaní s týmto rokom, trošku prilepší," povedala hovorkyňa mesta Ivona Vojtášová. Zisk mieni mesto minúť na služby, ktoré zabezpečuje.
Aj Dubnica nad Váhom si má polepšiť, a to približne o 3 800 000 korún. Peniaze mesto použije na investície do výstavby. "V roku 2005 plánujeme realizovať okružnú križovatku na území mesta," povedal Marián Michalička, vedúci finančného oddelenia mestského úradu.
Jednou z ciest, ako si obce stratu môžu vynahradiť, je zvýšiť miestne dane. Kým napríklad v Trnave plánujú zvýšiť daň za psa, v Považskej Bystrici dane zvyšovať nechcú.
Zvýšenie daní postihne aj Košičanov a osoby, ktoré v meste podnikajú. Viac zaplatia majitelia bytov, nebytových priestorov a stavieb, pozemkov, ale aj majitelia psov, predajných automatov a nevýherných hracích prístrojov. V niektorých prípadoch sa dane zvýšia aj o viac ako 100 percent.
V Šalgočke podľa starostky síce mierne zvýšili poplatok za komunálny odpad, no nie preto, aby zlepšili obecný rozpočet, ale aby ľudí "preonačili" na separovaný zber, ktorý je lacnejší.
Starostka Klížskej Nemej možnosť zvyšovať miestne dane nepovažuje za výhru. "My (s výškou dane z pozemkov) môžeme ísť až do neba, lenže kto to vydrží?" Do úvahy podľa nej prichádza zamestnávanie úradníčok na čiastočný úväzok, no keďže sú len dve a práce veľa, úrad by to mohlo ochromiť.
Ako sa delia dane
Medzi obce sa rozdelí 70,3 percenta výnosu dane z príjmov fyzických osôb. Keďže peniaze sa delia v podstate podľa počtu obyvateľov a "zaľudnenia" škôlky či základnej umeleckej školy, najviac pripadne najväčším mestám. Najmenej zasa obciam, ktoré majú najmenší počet obyvateľov, a teda nemajú ani škôlku alebo iné školské zariadenie.
Na zmiernenie dôsledkov rozpočtovej decentralizácie vláda na budúci rok vyčlenila 300 miliónov korún. Každej obci, ktorej pripadne menej ako 87 percent z toho, čo má dnes, sa jej príjmy do tejto sumy "dorovnajú".
Kto dostane najviac
mesto počet obyvateľov podiel (korún)
Bratislava 425 533 2 486 402 000
Košice 235 281 1 202 128 000
Prešov 92 147 433 615 000
Nitra 86 138 385 404 000
Žilina 85 278 372 418 000
Kto dostane najmenej
obec (okres) počet podiel
obyvateľov (korún)
Havranec (Svidník) 10 31 000
Príkra (Svidník) 10 33 000
Šarbov (Svidník) 11 37 000
Belejovce (Svidník) 16 46 000
Regetovka (Bardejov) 18 49 000
Miestnymi daňami sú:
* daň z nehnuteľností (daň z pozemkov, daň zo stavieb, daň z bytov),
* daň za psa,
* daň za užívanie verejného priestranstva,
* daň za ubytovanie,
* daň za predajné automaty,
* daň za nevýherné hracie prístroje,
* daň za vjazd a zotrvanie motorového vozidla v historickej časti mesta,
* daň za jadrové zariadenie (ide o daň s obmedzenou územnou pôsobnosťou).
(joč)
Autor: JOZEF ČAVOJECMIKULÁŠ JESENSKÝ