Minister spravodlivosti Daniel Lipšic z KDH (hore) bol s prijatým zákonom spokojný. Jeho stranícky kolega Pavol Minárik tiež.
FOTO TASR - VLADIMÍR BENKO
V zákone zostali ustanovenia, podľa ktorých si manželia majú byť verní, že hlavným zmyslom manželstva je vychovávať deti a že rodičovstvu sa prisudzuje mimoriadne spoločenské uznanie.
Lipšic sa už dávnejšie vzdal myšlienky na sprísnenie podmienok rozvodov, ale včera neprešiel ani opačný návrh, ktorý rozvodové konanie zjednodušoval.
Na návrh Evy Černej z ANO poslanci prijali formuláciu: "Rodina založená manželstvom je základnou bunkou spoločnosti. Spoločnosť všetky formy rodiny všestranne chráni." Černá tvrdí, že sa tak rozšírila ochrana napríklad aj pre osamelého rodiča či súžitie muža a ženy. Pôvodne chcela, aby zákon formy rodiny konkrétne definoval, ale Lipšic to podľa nej nechcel prijať. "Tak som dočasne spokojná aj s týmto kompromisom," povedala.
Lipšic hovorí, že jeho návrh nemal "zadefinovať rodinu", lebo je to takmer nemožné, definícia neexistovala ani predtým a "nerobilo to problém". Myslí si, že je to vec sociológov. Tvrdí, že vždy vychádzal z toho, že zákon chráni všetky formy rodiny, aj rodinu osamelých matiek, aj rozvedených rodičov.
"V situácii, keď množstvo rodín nie je založených manželstvom, sú tieto rodiny horšie či menej hodnotné pre spoločnosť?" pýta sa Silvia Porubänová zo Strediska pre štúdium rodiny. Zákon je podľa nej opäť o tradičnej rodine a ako morálne sú favorizované manželské rodiny.
Lipšic aj Černá sú spokojní, ako zákon zjednodušil možnosť adopcie.
Nepodarilo sa presadiť ani návrh Roberta Madeja zo Smeru, podľa ktorého by súd rýchlo rozviedol manželov, ak sa dohodnú na rozdelení majetku a starostlivosti o dieťa. "Účelom bolo odbúrať manželov a ich deti od stresu počas rozvodového konania," povedal sklamaný Madej.
Lipšic rozvody dohodou odmietol už pri príprave zákona. Zdôvodnil to tým, že sa chce vyhnúť "veľkej ideologickej polemike" po takomto zásahu do rozvodového práva.
Na Slovensku nebude možný ani tzv. prenájom maternice, teda žena nebude môcť po dohode pre inú ženu donosiť jej oplodnené vajíčko. Podľa zákona sa na dohodu pred pôrodom neprihliada a žena, ktorá dieťa porodí, sa až po pôrode rozhodne, či ho dá na adopciu. Tá by však mala byť podľa štátneho tajomníka ministerstva práce Miroslava Beblavého jednoduchšia, ak dieťa pôjde biologickej matke, na čom sa s Lipšicom dohodli. (rk, haj)
Čo je v zákone o rodine
* základnou bunkou spoločnosti je rodina založená manželstvom, spoločnosť všetky formy rodiny chráni,
* hlavným účelom manželstva je založenie rodiny a riadna výchova detí,
* hovorí o rodičovských právach a povinnostiach, zavádza zásadu, že dieťa by sa malo podieľať na životnej úrovni rodičov,
* možnosť utajených pôrodov,
* na osvojenie dieťaťa nebude potrebný súhlas biologických rodičov, ak oň počas najmenej šiestich mesiacov neprejavovali skutočný záujem, prípadne počas najmenej dvoch mesiacov po narodení dieťaťa oň neprejavili žiadny záujem,
* po deviatich mesiacoch v opatrovateľskej rodine bude môcť súd rozhodnúť o osvojení dieťaťa,
* stanovuje minimálne výživné (30 % zo životného minima),
* matkou dieťaťa je podľa zákona zásadne iba žena, ktorá ho porodila, a akékoľvek dohody a zmluvy, ktoré sú s tým v rozpore, sú neplatné.
* nepodarilo sa presadiť návrh, podľa ktorého bude možné rýchlo rozviesť manželov, ak sa dohodnú na rozdelení majetku a starostlivosti o dieťa,
* podmienky rozvodu sa nesprísnia a pri rozvode nebude chránený manžel či manželka, ktorý s rozvodom nesúhlasí a nepodieľal sa na rozvrate manželského zväzku,
* zákon nespomína predmanželskú zmluvu.