Nobelova cena mieru pre Keňanku Wangari Maathaiovú vyvolala aj sporné reakcie. V nórskej tlači sa napríklad objavili poznámky, či môže pripadať do úvahy aj nominácia tých, čo bojujú proti fajčeniu. FOTO - REUTERS
Za prítomnosti dvoch kráľov - švédskeho Karla XVI. Gustafa a nórskeho Haralda V. - prevzalo včera dvanásť čerstvých nositeľov alebo ich zástupcov v Štokholme a Osle Nobelove ceny.
Medzi ocenenými v oblasti medicíny, chémie, fyziky, literatúry, ekonómie a mieru je deväť mužov a tri ženy. Aj keď sú ženy v menšine, tento rok netradične získali obe mediálne najpopulárnejšie ceny za mier a literatúru.
Ženský rozmer ešte znásobilo oslovenie, s ktorým sa pri odovzdávaní ceny za mier obrátil na Wangari Maathaiovú predseda nórskeho Nobelovho výboru Ole Mjoes. "Drahá matka Wangari Maathaiová," povedal Afričanke, ktorá je vďaka svojim ekologickým aktivitám, zvlášť boju proti rúbaniu tropických pralesov, označovaná za "matku stromov".
Z dvanástich cien ich tento rok sedem putuje do USA, dve do Izraela a po jednej do Rakúska, Kene a Nórska. Nobelovský deň zakončil v Štokholme veľký slávnostný banket, na ktorom sa v mestskej radnici zišlo 1300 hostí. Chýbala Elfriede Jelineková, ktorá dostala cenu za literatúru, aj švédska princezná Madeleine - obidve sú prechladnuté.
Čestné miesto po boku švédskeho kráľa mala tretia ženská laureátka Nobelovej ceny - Američanka Linda Bucková, odmenená v oblasti fyziológie a medicíny.