FOTO - ARCHÍV SME
Posledné vyrovnávanie si účtov podsvetia všetci traja ťažko zranení zrejme prežijú. Podnikateľ Ivo R. leží vo vojenskej nemocnici, kde ho stráži najlepší slovenský protiteroristický útvar, jeho dvaja ochrankári ležia v ružinovskej nemocnici. Všetci sú ťažko zranení, ale mimo ohrozenia života. Útočník tentoraz na rozdiel od posledných vrážd v podsvetí nestrieľal, ale odpálil nálož za dverami, ktorými Ivo R. s ochrankármi vchádzal do svojej ružinovskej reštaurácie Jadran. Okrem troch ťažkých zranení sa podľa posledných správ traja ľudia zranili ľahko, medzi nimi i študentka blízkej školy, na ktorej tlaková vlna zničila okná. Hovorili sme s prvým policajným viceprezidentom JAROSLAVOM SPIŠIAKOM.
Má polícia po výbuchu v Jadrane situáciu v bratislavskom podsvetí pod kontrolou?*
"Polícia má zatiaľ situáciu pod kontrolou v operatívno-spravodajskom zmysle. Najvýraznejší problém je pri dokazovaní informácií - tak, aby sme ich dokázali usvedčiť z trestných činov. To je komplikované, pretože zatiaľ neexistujú ľudia, ktorí by boli ochotní svedčiť, alebo poskytnúť dôkaz, na základe ktorého by bolo možné dokázať súvislosti týchto udalostí."
Netrvá vám to získavanie dôkazov pridlho?
"Je to veľmi komplikované. Informácie, ktoré dostávame, analyzujeme, iné sú zavádzajúce. Treba vhodne určiť správne smery. Tie v prevažnej miere aj máme, ale bez svedeckých dôkazov nie je možné o týchto udalostiach hovoriť verejne a trestnoprocesne."
Nie je situácia príliš vážna? Výbuch zranil aj nevinnú študentku.
"Je to veľmi poľutovaniahodná okolnosť. Situácia je vážna, venujeme jej maximálnu pozornosť. Snažíme sa obmedziť pohyb cieľových osôb, zabraňovať ich zhromažďovaniu, plánovaniu. Zhromažďujeme informácie, na základe ktorých bude možné získať dôkazy."
Prečo podľa vás podsvetie siahlo po takomto brutálnom spôsobe? Znamená to, že si Iva R. netrúfali zastreliť tak ako predchádzajúce obete?
"Situácia sa aj vplyvom nášho pôsobenia vyhrotila tak, že aktéri podsvetia zabezpečili svoju ochranu veľmi 'nepriestrelne'. Ich strach o život a z možného usvedčenia políciou ich núti prijímať opatrenia zamerané na maximálnu ochranu, nedostupnosť a nepriedušnosť informácií. Preto nebolo možné vyrovnať si účty klasicky."
Uvažujú vôbec nad tým, aby nezranili nevinných ľudí?
"Aj v minulosti riešili situácie formou nástražných výbušných systémov, priamo na ulici na rôznych miestach Slovenska. Riešili to dosť ohľaduplne voči nezainteresovaným osobám. V zahraničí je to brutálnejšie. Poznám prípad z Dunajskej Stredy, kde mali naplánovanú vraždu konkurenčnej skupiny, ale vždy od toho upustili, lebo to nedokázali urobiť tak, aby neublížili nevinným ľuďom."
Prečo Iva R. stráži v nemocnici špeciálne komando, hoci tam má súkromnú ochranku?
"Každému, koho by sa niekto pokúsil zavraždiť a nepodarilo sa to, by sme poskytli takúto ochranu. Keďže neexistuje zdravotnícke zariadenie, kde by mohol byť len jeden človek, tak okrem toho, že strážime jeho, chceme obmedziť aj ďalšie nepriaznivé javy v týchto miestach. Je nevyhnutné, aby štát poskytol primeranú zdravotnú starostlivosť. Situáciu máme pod kontrolou aj v širšom okolí a monitorujeme snahy všetkých, ktorí sa snažia k dotyčnému priblížiť."
Sú také snahy?
"Zaznamenali sme rôzne snahy a preverujeme, aké mali na to tí ľudia dôvody."
Je podľa vás normálne, že je tam spolu s políciou jeho súkromná ochranka?
"Situácia, keď tam bola ochranka, bola výnimočná, lebo ho presúvali z jedného miesta na druhé kvôli odbornému vyšetreniu. Pri štandardnom chránení nemôže dôjsť k nejakému kontaktu týchto osôb s policajtmi. Nemôžeme uzatvoriť chod nemocnice kvôli stráženiu osoby. Prevzali sme zodpovednosť za jeho život."
FOTO - ARCHÍV SME