Minister spravodlivosti Daniel Lipšic takto riadil hlasovanie svojich koaličných kolegov. FOTO TASR - VLADIMÍR BENKO
Minister Daniel Lipšic z KDH si od nových zákonov sľubuje, že sa podarí výrazne zrýchliť konkurzné konanie a zúži sa priestor pre konkurznú mafiu. Tá vraj u nás pôsobí a cez tunelovanie fungujúcich firiem sa dostáva k obrovským majetkom.
K obom zákonom predložili poslanci množstvo pozmeňovacích návrhov. Jana Laššáková zo Smeru napríklad navrhla vypustiť zo zákona možnosť, aby ministerstvo spravodlivosti vykonávalo dozor nad prácou správcov.
Zákon túto kontrolu podstatne sprísňuje, ale Laššáková tvrdí, že dohľad nad činnosťou správcov je už teraz dostatočne zabezpečený súdmi, veriteľskými výbormi a schôdzami konkurzných veriteľov. "Keď si správca neplní povinnosti, môže ho súd aj bez návrhu odvolať," dôvodí Laššáková. Zákon navrhla vrátiť na dopracovanie, ale bez úspechu.
Jej návrh podporil aj poslanec HZDS Ján Cuper s tým, že mnohé nové ustanovenia sú "kaučukové" a umožňujú viac výkladov. "Tento zákon nie je zrelý, aby vstúpil do účinnosti," vyhlásil Cuper. Nezávislý poslanec Miroslav Abelovský si tiež myslí, že návrh zákon nebol dobre pripravený.
Lipšic tvrdí, že Laššáková je stále správkyňou konkurznej podstaty minimálne v troch prípadoch. Podľa ústavného zákona o konflikte záujmov o tom mala pred podaním svojho pozmeňujúceho návrhu informovať poslancov. "Je celkom legitímne, aby podala pozmeňovací návrh, ale zákon jej prikazuje, aby o tom informovala plénum, čo neurobila," povedal Lipšic.
Poslankyňa vraví, že už je zo zoznamu správcov vyčiarknutá a požiadala o odvolanie vo všetkých prípadoch, v ktorých pôsobila. Akýkoľvek osobný záujem na predloženom pozmeňujúcom návrhu odmietla. "O tom, či je niekto v konflikte záujmov, alebo nie, zaujíma stanovisko výbor pre nezlučiteľnosť záujmov," dodala.
(rp, sita)