Šéf komunistov Grebeníček (vľavo) sa zatiaľ neúspešne ponúka ako koaličný partner lídrovi sociálnych demokratov a premiérovi Grossovi. FOTO - ČTK
České médiá tento týždeň debatujú, nakoľko vážne možno brať vyhlásenia šéfa českých komunistov Miroslava Grebeníčka, ktorý na sobotňajšom rokovaní vedenia strany súdruhov prekvapil rečami o tom, že KSČM má zaujať nový postoj k vlastnej minulosti. Komunisti podľa neho musia "objektívne hodnotiť zločiny prednovembrovej vlády". Spoločnosť podľa Grebeníčka prechádza rozsiahlymi zmenami a ani oni nemôžu ísť do ďalších volieb iba s orientáciou na robotníkov.
"Ja sa s vecami, ktoré sa robili v päťdesiatych rokoch a v roku 1968, rozhodne nestotožňujem," tvrdil potom Grebeníček agentúre ČTK.
Stále silnejúca KSČM sa doteraz od komunistických zločinov nikdy nedištancovala. Podľa starého zvyku zriadili komisiu odborníkov, ktorá už desaťročie skúma, či k nejakým pochybeniam vôbec došlo.
Podľa väčšiny pozorovateľov ide iba o predvolebný ťah, ktorý nebude mať žiadny praktický vplyv na politiku strany. Rétorické zmeny majú z komunistov v budúcich voľbách urobiť najsilnejšiu stranu českej ľavice. Vládni sociálni demokrati prechádzajú hlbokou krízou.
Ak sa dá veriť prieskumom, nebude to problém. Podľa ústavu CVVM by v novembri komunistov volilo 14,5 percenta opýtaných, sociálnych demokratov o dve percentá menej.
"Komunistická strana to robí úplne účelovo, aby dokončila likvidáciu sociálnych demokratov a na ľavici ovládla celý priestor," hovorí sociológ Ivan Gabal.
Komunistom pritom nestačí, aby sa stali prijateľnými pre doterajších voličov sociálnych demokratov. Musia prelomiť aj izoláciu potenciálnych koaličných partnerov. Zatiaľ ju všetky ostatné strany aspoň verejne odmietajú práve s poukazom na to, že sa odmieta reformovať a vyrovnať s minulosťou.
To, že prípadné vyrovnávanie nebude jednoduché, naznačuje aj zostava tieňovej vlády, ktorú komunisti vytvárajú. Ministrom spravodlivosti by napríklad mal byť podpredseda parlamentu Vojtěch Filip, spolupracovník ŠtB, ktorý vzbudil pozornosť účasťou na večierku bývalých pracovníkov ministerstva vnútra, oslavujúcich zásahy proti emigrantom z 50. rokov.
Osobným prípadom neschopnosti vyrovnať sa s minulosťou je sám Grebeníček, ktorého otec bol v päťdesiatych rokoch podľa mnohých svedkov brutálnym vyšetrovateľom ŠtB. A bol to tiež Grebeníček, ktorý na zjazde v máji tohto roku zatlačil už tak dosť umiernené reformné krídlo strany úplne do pozadia.
Už spomínaný Filip v televíznej diskusii deň po Grebeníčkovom vystúpení vyhlásil, že sa strana v minulosti už niekoľkokrát ospravedlňovala. Tým evidentne považoval vec za uzavretú.