Severoatlantická aliancia sa včera oficiálne obrátila chrbtom k súčasnej ukrajinskej vláde, ktorú opozícia a väčšina sveta viní zo sfalšovania prezidentských volieb. NATO len deň pred plánovaným stretnutím svojich ministrov zahraničia s ich ukrajinským náprotivkom Konstantynom Grysčenkom do Kyjeva odkázalo, aby zostal doma. "Stretnutie s ukrajinským ministrom by mohlo vyslať falošný signál ako našej, tak ukrajinskej verejnosti," citovala agentúra Reuters nemenovaného diplomata aliancie. Ministri krajín NATO chcú rokovať až s predstaviteľmi novej, demokraticky zvolenej vlády. "Šéfa novej kyjevskej diplomacie pozveme, len čo to bude možné," dodal zdroj.
"Stretnutie nebolo zrušené, ale len odložené," zdôraznila slovenská misia pri NATO.
Odloženie stretnutia podľa dostupných informácií požadovala rada spojencov, napríklad Nemecko, USA, Veľká Británia a Francúzsko.
Zajtra sa veľvyslanci 26 krajín NATO možno stretnú so súčasným ukrajinským ambasádorom v Bruseli. Aliancia s Kyjevom v roku 1997 uzavrela zmluvu o partnerstve a spolupracuje s Ukrajinou pri medzinárodných mierových misiách. Stretnutia na vládnej úrovni sú preto inak bežné.
Zrušeniu pozvania Gryščenka do Bruselu predchádzalo zvýšenie napätia medzi Západom a Ruskom, ktoré straní ukrajinskému prezidentovi Leonidovi Kučmovi a premiérovi Viktorovi Janukovyčovi.
Kríza s Moskvou môže pokračovať i dnes, keď sa ministri zahraničia krajín NATO v Bruseli stretnú s ruským ministrom Viktorom Lavrovom. Ten kritiku priebehu ukrajinských volieb odmietol s tým, že vraj Západ meria dvojakým metrom.
Proti tomu sa dôrazne ohradil Javier Solana, "minister zahraničia" Európskej únie, ktorá pri riešení ukrajinskej povolebnej krízy a presadzovaní demokracie hrá výraznú rolu. Ruský prezident Vladimir Putin i preto únii predhadzuje údajné vmiešavanie sa do vnútorných záležitostí Ukrajiny.
"Putin nemá o nič väčšie právo miešať sa do vnútorných záležitostí Ukrajiny než my," povedal Solana včera v Haagu francúzskemu rádiu. "Európa chce na Ukrajine voľby čisté, dobre vedené a bez podvodu."
EÚ sa prie, či má práve teraz odsúhlasiť dlho pripravovaný plán spolupráce s Ukrajinou. O schválení tzv. akčného plánu Európskej komisie majú v pondelok v Bruseli rokovať ministri zahraničia štátov únie. Jej susedia vrátane Slovenska žiadajú, aby sa schvaľoval až po opakovaní prezidentských volieb.
Autor: David Zelinger, Brusel