Ukrajinský opozičný poslanec Alexej Ivčenko si podáva ruky so stúpencami prezidentského kandidáta Viktora Juščenka, ktorí čakali na výsledok hlasovania pred parlamentom. FOTO - REUTERS
Po nekonečných diskusiách parlament schválil zmeny ústavy i volebného zákona. Poslanci zahlasovali za koniec silného prezidentského systému. Od budúceho roku, keď ústavné zmeny vstúpia do platnosti, sa z Ukrajiny stane parlamentno-prezidentská republika.
Experti sa obávajú, že ústavné zmeny umožnia Leonidovi Kučmovi a jeho ľuďom ostať pri kormidle. Napriek špekuláciám však zmeny privítala Európska únia aj Spojené štáty. Kučma totiž mimoriadne silný mandát dlhodobo zneužíval. Zmenou ústavy poslanci zabránili, aby sa po desiatich rokoch "kučmizmu" mohla situácia zopakovať.
Staronová komisia
Okrem legislatívnych zmien sa poslanci venovali aj vymenovaniu 15 členov Ústrednej volebnej komisie. Za každého kandidáta hlasovali menovite. Doterajší predseda Serhij Kivalov nezískal potrebné hlasy a v komisii už nezasadne.
Keď šéf parlamentu Volodymyr Lytvyn navrhoval jeho kandidatúru, takmer polovica poslancov sa zdvihla z kresiel, skandovala "Hanba Kivalovi!" a päsťami tĺkli do stolčeka.
Nezvolili ani advokátku Olenu Lukašovú, ktorá minulý týždeň obhajovala záujmy premiéra Viktora Janukovyča na Najvyššom súde. Ten rozhodol, že výsledok 2. kola prezidentských volieb je neplatný a obvinil volebnú komisiu z falšovania volieb.
Nová komisia získala podporu naprieč politickým spektrom. A to aj napriek tomu, že v nej zostáva jedenásť členov starej komisie. Štyrom členom, ktorí boli podľa mienky poslancov najviac zodpovední za falšovanie, mandát neobnovili.
Juščenkova prehra?
Proti zmene ústavy aktívne vystúpili iba poslanci z Bloku Julije Tymošenkovej. Sama Tymošenková sa chce obrátiť na Ústavný súd. Ústavnú reformu nazvala vražedným víťazstvom Kučmu.
Sám Kučma pred poslancami vyhlásil, že prijatím zákona zvíťazila Ukrajina. Kučma sa o zmenu ústavy usiloval viac než dva roky, v parlamente však nikdy pre svoje návrhy nezískal potrebnú väčšinu.
Juščenko za balík zákonov nehlasoval, čím ustúpil Juliji Tymošenkovej. Zaradil sa tak medzi 21 poslancov, ktorí za zmenu ústavy ruku nezdvihli.
Podľa politológov znamená prijatie politickej reformy pre Juščenka prehru. Juščenkova predvolebná kampaň priamo počítala s tými právomocami, ktoré má dnes Kučma. "Juščenko bude mať na splnenie všetkých predvolebných sľubov len polrok, než nová ústava vstúpi do platnosti," komentoval včerajšie udalosti Oleksander Lytvynenko z Centra Razumkova.
Autor: LUBOMÍR GOMBOS, Kyjev pre SME