Jeden z Berlusconiho advokátov Niccolo Ghedini predniesol minulý týždeň pred súdom obhajovaciu reč. FOTO - TASR/AP
"Vinný," počul už niekoľkokrát taliansky premiér Silvio Berlusconi v súdnej sieni, keď ho odsúdili za podnikateľské aktivity. Predseda vlády aj jeho protivníci teraz pozorne čakajú na výrok milánskeho súdu. Očakáva sa v najbližších dňoch.
Prípad, v ktorom je Berlusconi podozrivý z uplácania sudcov, sa začal pred štyrmi rokmi. Ak ho vyhlásia za vinného, premiér neodstúpi. Odvolá sa - taká je talianska politická kultúra. Oveľa benevolentnejšia ako britská či nemecká, kde politici končia už pri podozrení z trestného činu.
Obžaloba navrhuje premiérovi osemročný trest a zákaz pôsobenia vo verejnom živote. V prípade z prelomu osemdesiatych a deväťdesiatych rokov, keď Berlusconi ovládol veľkú potravinársku spoločnosť SME, sa nedá vylúčiť ani nejednoznačný výrok, z ktorého vlastne nič nevyplynie.
Od začiatku súdu v roku 2000 sa mnohé zmenilo. Najbohatší Talian sa stal druhýkrát premiérom a od parlamentu si vlani nechal garantovať imunitu, ktorú v Taliansku ústavným činiteľom zrušili pred desiatimi rokmi po sérii korupčných škandálov. V januári však najvyšší súd imunitu opäť zrušil a Berlusconiho právnici sa museli vrátiť pred sudcov - podľa premiéra politicky zaujatých.
Talianske súdnictvo je pritom známe neúmerným preťahovaním sporov. Berlusconi niekoľkokrát vyviazol predovšetkým preťahovaním súdnych konaní.
"Sudcovia v Taliansku sú choromyseľní. Človek taký musí byť, aby vykonával toto povolanie. Ak majú sudcovia toto svoje povolanie, je to tým, že sa antropologicky odlišujú od zvyšku ľudskej rasy. Preto sa snažím o reformu (justície)," povedal vlani premiér.
"V normálnej krajine by premiér musel rezignovať, ak by ho súd uznal vinným," povedal pre Reuters Antonio di Pietro. Bývalý člen slávnej milánskej protikorupčnej jednotky je nezávislým poslancom v Európskom parlamente.
Oveľa pravdepodobnejšie však je, že premiér opäť napadne nezávislosť talianskych súdov.
Na veľkú politickú bitku sa chystá aj bývalý šéf Európskej komisie Romano Prodi. Nový parlament budú Taliani voliť až v roku 2006, každé spochybnenie pravicového "arcinepriateľa" sa však hodí.
Obžaloba: Úplatok išiel na rímsku prokuratúru
Komplikovaný prípad má korene v 80. rokoch minulého storočia, keď Berlusconiho holding Fininvest získal potravinársku spoločnosť SME. Žaloba je postavená na existencii bankového prevodu, ktorým v roku 1991 previedli z účtu Fininvestu do Švajčiarska 434-tisíc dolárov. Majiteľom švajčiarskeho účtu bol advokát Fininvestu Cesare Previti, ten v rovnaký deň sumu poukázal na účet sudcu Renata Squillanteho, ktorý riadil práve rímsku prokuratúru. Súd už Previtiho vlani odsúdil na 11 rokov, ten sa však odvolal. (čtk, r)