Už vtedy bolo jasné, že moci sa ujme dnešná vládna koalícia, lebo 23. septembra začala oficiálne rokovania o zostavení vlády.
Poisťovňa vtedy predĺžila lehotu so spätnou platnosťou. Ľudovít Kaník, ktorý sa po voľbách stal ministrom práce, zmeškal pôvodnú lehotu, lebo žiadosť podal 1. februára. Spätné predĺženie lehoty mu umožnilo nezaplatiť vyše 263-tisíc za penále.
Tesne pred voľbami, 15. septembra, oznámil predseda DS Kaník, že jeho strana nejde do volieb a vyzval voličov, aby volili SDKÚ.
Kaník tiež oznámil, že DS sa s SDKÚ dohodla na povolebnej spolupráci.
Hneď po voľbách bolo teda jasné, že vládu zostaví dnešná koalícia, že v nej teda bude mať po dohode s SDKÚ zastúpenie aj DS.
Bývalá námestníčka riaditeľa Sociálnej poisťovne Eva Kopasová, ktorá spätné predĺženie termínu podpísala, si na vtedajšie okolnosti nepamätá.
"Nepamätám si," bola aj prvá reakcia ministra Kaníka, keď sa ho v pondelok na odpustenie penále spýtala televízia Markíza. Ministrov hovorca Martin Danko v utorok pre SME povedal, že je "len zhoda v dátume, že Sociálna poisťovňa tejto žiadosti vyhovela v čase, keď sa ujímal funkcie ministra práce".
Hovorkyňa Sociálnej poisťovne Vladimíra Pôbišová povedala, že uznesením z 25. septembra 2002 poisťovňa spätne predĺžila termín "podania žiadostí do 20. septembra 2002".
Kaník neplatil odvody v rokoch 1997 až 1999, poisťovňa mu za to odpustila penále vo výške 263 408 korún. Išlo o odpustenie v rámci generálneho pardonu.
Neplatenie odvodov do Sociálnej poisťovne je jeden z dôvodov, pre ktoré strana Smer navrhla odvolanie ministra Kaníka z funkcie. Podľa agentúry SITA podal Smer návrh na Kaníkovo odvolanie včera, podpísalo ho 33 poslancov zo Smeru, KSS, nezávislý poslanec Rudolf Žiak a traja poslanci za ĽS-HZDS. Milan Urbáni z HZDS pre TV Markíza však povedal, že Kaníkovo odvolávanie je populistickou akciou Smeru.
Mimoriadna parlamentná schôdza o osude ministra práce bude na budúci týždeň v utorok.
(haj, sp)