Pracovník bratislavského Volkswagenu drží výzvu miestnych odborov na podporu štrajkovej pohotovosti.
FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
Odbory žiadajú rast tarifných miezd o 12 percent, pričom firma im ponúka 4-percentné zvýšenie. Odborári svoj návrh odôvodňujú výškou inflácie, rastom produktivity práce a vstupom Slovenska do EÚ.
"Štrajková pohotovosť bude trvať minimálne do štvrtka, keď bude pokračovať kolektívne vyjednávanie. Ak k dohode nedospejeme, štrajkový výbor rozhodne o ďalších krokoch," povedal predseda organizácie OZ KOVO vo Volkswagene Ján Jankovič.
Šéf Volkswagenu Jozef Uhrík verí, že rokovaniami predídu ostrejším formám protestu. "Proces kolektívneho vyjednávania je vždy zložitou problematikou. Momentálne medzi vedením Volkswagenu a vedením OZ Kovo prebiehajú intenzívne rokovania, ktoré budú pokračovať aj naďalej. Veríme, že ich výsledkom bude kolektívna zmluva pre rok 2005, akceptovateľná pre obe zainteresované strany," povedal Uhrík.
Odborári všetkým zamestnancom pri vchode rozdávali letáky o vyhlásení štrajkovej pohotovosti. Vyzývali v nich, aby tento protest podporili neodpracovaním si nadčasov na rizikových pracoviskách. Tí, ktorí sa zapojili, to vyjadrili žltou nálepkou s textom "Podporujeme kolektívne vyjednávanie" nalepenou na pracovnom odeve. "Len v prvej zmene sa zapojilo asi tritisíc pracovníkov," odhadol odborový predák.
Zamestnanci oslovení denníkom SME aktivitu odborov privítali. "Do štrajkovej pohotovosti som sa zapojil a urobím tak aj nasledujúce dni. S tým, čo navrhuje zamestnávateľ, vôbec nesúhlasím. Prakticky pôjde o znižovanie miezd o 20 percent a keď to porovnám s platmi v západnej Európe, tak nie je čo porovnávať," povedal pracovník bratislavského Volkwagenu odchádzajúci z rannej zmeny.
Zlepšiť by chceli aj sociálny program. Výhrady majú aj voči možnosti kratšieho, 30-hodinového pracovného týždňa, ktorý by sa zamestnancom podpísal na nižších výplatách.
V bratislavskom závode VW pracuje 8 400 kmeňových pracovníkov. Ich priemerný plat je okolo 26-tisíc korún. Volkswagen je najväčším slovenským exportérom. Za tri štvrťroky tohto roka dosiahol tržby za 134 miliárd korún. V tomto období automobilka vyrobila viac ako 170-tisíc áut.
(tc)
Čo žiadajú odbory vo Volkswagene
+ zvýšenie miezd o 12 % od 1. januára 2005
+ predĺžiť základnú dovolenku o jeden týždeň
+ príplatky za prácu v sťaženom a zdraviu škodlivom prostredí zvýšiť o 2 koruny
Čo ponúka vedenie
* zvýšenie miezd o 4 % od 1. apríla 2005
* zaviesť aj 30-hodinový pracovný čas
* pracovná pohotovosť po ústnej dohode so zamestnancom