Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI) už tretí rok monitoroval prijímačky na slovenských vysokých školách. SGI sa snaží v rámci projektu Odbúravanie bariér pre vzdelávaciu mobilitu prispieť k obsahovej i procesnej zmene prijímacieho konania na vysoké a stredné školy. Monitoring ukázal pozitívny posun, ale napriek celkovému zlepšeniu stále existujú v prijímaní na mnohé z najžiadanejších vysokých škôl riziká nespravodlivosti i priestor pre manipuláciu.
Za hlavné pozitíva správa považuje fakt, že vysoké školy viac dbajú o zabezpečenie objektivity pri vyhodnocovaní prijímacej skúšky a oproti minulému roku sa zvýšilo percento škôl, ktoré odpovedali na žiadosť SGI v zákonnej lehote (zatiaľčo v roku 2003 to bolo 40 percent, v roku 2004 to bolo už 62 percent). Aj najžiadanejšia fakulta na Slovensku, Akadémia Policajného zboru, pohotovo a transparentne sprístupňuje všetky podľa SGI podstatné informácie.
Správa Inštitútu však upozorňuje aj na mnoho negatív. Medzi najvážnejšie problémy zaraďuje správa fakt, že vysoké školy ponúkajú uchádzačom drahé konzultácie vytvárajúce nerovnakú štartovaciu pozíciu pre uchádzačov, ktorí si nedokážu účasť zaplatiť, že len málo škôl formálne zamedzuje zostavovateľom prijímacích testov doučovať uchádzačov. SGI kritizuje aj to, že niektoré školy prikladajú obrovskú váhu známkam zo strednej školy, napriek tomu, že sú vzájomne neporovnateľné, že mnohé vysoké školy využívajú ústne skúšky, ktoré nie sú objektivizovateľné a transparentné, že prakticky neexistuje overovanie kvality testov pred a po prijímacej skúške a že vysoké školy väčšinou odmietajú zverejniť použité testy po skončení prijímačiek, čím znemožňujú externé overenie ich kvality. Niektoré vysoké školy pritom priznávajú opakované použitie rovnakých testov pričom nedokážu zabrániť ich šíreniu z minulých ročníkov.
Vo viacerých prípadoch tiež rektori zmenili pôvodné rozhodnutia dekanov o prijatí, čím de facto priznali, že odporovali vnútorným predpisom školy či Zákonu o vysokých školách.
V roku 2004 SGI monitoroval 29 fakúlt (vrátane Akadémie policajného zboru, ktorá sa nečlení na fakulty) z 12 vysokých škôl na Slovensku. Kritériom výberu bol pomer medzi počtom prihlásených a prijatých v akademickom roku 2003/2004 podľa informácií zverejnených Ústavom informácií a prognóz školstva. Vyradené boli fakulty, ktoré spĺňali kritérium žiadanosti, avšak prijímali na základe talentových skúšok, ako aj Vysoká škola manažmentu, keďže je súkromnou vysokou školou.
Spracované podľa správy SGI