Týždeň celoživotného učenia je podujatie, ktoré na Slovensku pripravuje Akadémia vzdelávania už tradične vždy koncom novembra. Poslaním tohoto podujatia je upriamiť pozornosť občanov na potrebu i možnosti celoživotného vzdelávania. Tohtoročný Týždeň celoživotného učenia sa uskutočnil v dňoch 22. až 26. novembra - prostredníctvom pobočiek Akadémie vzdelávania doslova vo všetkých regiónoch Slovenska. Partnerom Akadémie vzdelávania bola Národná agentúra Leonardo da Vinci, pričom záštitu nad celým podujatím prevzal prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič.
Skutočnosť že poslanie Týždňa celoživotného učenia korešponduje s dokumentmi Európskej únie a vlády SR, odzrkadľuje i náplň odbornej konferencie. Tá sa konala v Bratislave dňa 24. novembra a účastníci pozostávajúci zo zástupcov Ministerstva školstva SR, Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny SR, vysokých škôl i odborných organizácií, venovali pozornosť poradenstvu v oblasti vzdelávania dospelých, no najmä Koncepcii celoživotného vzdelávania v SR, prijatej v tomto roku Vládou SR.
Ocenenia Akadémie vzdelávania
Konferencia zahŕňala aj slávnostné odovzdávanie Medaily Juraja Fándlyho ako aj Cien Akadémie vzdelávania. Kým prvé menované ocenenie býva udeľované za dlhodobé zásluhy a prínos pre teóriu i prax výchovy a vzdelávania dospelých, druhé ocenenie reaguje na konkrétne aktivity za končiaci príp. predošlý kalendárny rok.
Za rok 2004 obdržalo Medailu Juraja Fándlyho celkove 13 osobností z prostredia akademickej obce, štátnych orgánov i stavovských organizácií: Doc. Ing. Jozef Dvonč, CSc., Mária Gališová, PhDr. Rudolf Hubert, Ing. Luboš Chochlík, Ing. Agnesa Kontrová, PhDr. Dušan Kulich, Doc. Ing. František Lipták, DrSc., RNDr. Vladimír Migra, PhDr. Zuzana Ondrejová, PhDr. Viera Prusáková, CSc, Doc. Ing. Stanislav Regáň, Dr. Tibor Varga, PhDr. Zdenka Vasilová. Do štyroch kategórií tohoto ročníka Ceny Akadémie vzdelávania prišlo celkove 26 návrhov. Z nich porota ocenila nasledovné:
Prvé dve miesta v kategórii Publikačná činnosť v oblasti vzdelávania dospelých obsadili PhDr. Július Matulčík CSc. (Teória výchovy a vzdelávania dospelých v zahraničí) a Prof. PhDr. Anna Tokárová CSc. (Vzdelanie žien na Slovensku - spoločenské bariéry a stimuly v historickom priereze). Osobité uznanie získal časopis Vzdelávanie dospelých (Doc. PhDr. Viera Prusáková CSc.).
V kategórii Popularizácia vedeckých poznatkov sa na prvom mieste umiestnil Doc. PhDr. Ján Sopóci CSc. (publikácia Politika v spoločnosti), na mieste druhom Doc. RNDr. Mikuláš Blažek DrSc. a to za dlhoročnú vedecko-popularizačnú prácu v oblasti modernej fyziky. Za túto činnosť, samozrejme v odlišnej oblasti bola ocenená aj redakcia časopisu História.
Tretia kategória je zameraná na vzdelávacie programy. V nej boli udelené dve druhé ceny: Mgr. Romanovi Heribanovi PhD (Workshopy konkurenčnej výhody) a autorskej dvojici Ing. František Kopinec a Dr. Stanislav Miko (Obsluha a využitie prístrojov pre globálnu navigáciu - GPS). Tretie miesto získala za program Aranžovanie kvetov a bytových doplnkov Mária Rakúsová.
Poslednú kategóriu napĺňajú úspešné europrojekty resp. projektový manažment. Prvú cenu si odniesli Ing. Renáta Kopaničáková a PhDr. Viera Hybenová - za tvorbu a realizáciu projektu Poradenstvo a prevencia - základ úspechu pri hľadaní zamestnania. Obdobne ako v kategórii predošlej aj tu boli udelené dve druhé ceny, o ktoré sa podelili Ing. Emília Martinková a Doc. PhDr. Václav Dostál CSc.
Program pre verejnosť
Týždeň celoživotného učenia neodmysliteľne zahŕňa program pre širokú verejnosť všetkých vekových kategórií.
Jeho náplňou bola predovšetkým popularizácia celoživotného vzdelávania ale aj prezentácia možností, ktoré v tomto smere ponúka Akadémia vzdelávania.
Za všetky aktivity menujme aspoň deň otvorených dverí v Akadémii vzdelávania na Gorkého ulici v Bratislave, ktorý sa uskutočnil dňa 26. novembra 2004. Pre najmenších boli určené otvorené hodiny s zahraničnými lektormi a výtvarné aktivity. Pre ďalšie vekové kategórie návštevníkov boli k dispozícii tzv. otvorené hodiny výučby cudzích jazykov vedených ako slovenskými, tak aj zahraničnými lektormi, ďalej možnosť otestovať zdarma svoje jazykové vedomosti, alebo dozvedieť sa viac o medzinárodne uznaných certifikátoch, ktoré je možné získať v Akadémii vzdelávania. Veľký záujem bol aj o ukážky z priebehu novej maturitnej skúšky z cudzieho jazyka, ktorá už v tomto školskom roku čaká maturantov. Najväčším lákadlom bol kvíz o digitálny fotoaparát. Podmienkou či skôr nástrojom zapojenia sa bolo (okrem vedomostných predpokladov) preukázať základné počítačové zručnosti.
Kto si našiel čas na návštevu Akadémie vzdelávania, či už jej ústredia na Gorkého ulici alebo ktorejkoľvek z jej tridsiatich siedmich pobočiek, mohol nie len príjemne stráviť čas, no najmä načerpať množstvo informácií, podnetov a výziev pre ďalšie vzdelávanie sa, či už seba alebo svojich blízkych.