Ak ste nezamestnaný a potrebujte prehodnotiť svoje vzdelanie, znalosti a zručnosti a nadobudnúť nové, máte možnosť obrátiť sa na úrady práce, sociálnych vecí a rodiny - tých je dnes 46 plus niekoľko desiatok detašovaných pracovísk. "Spolu je takýchto kontaktných miest na Slovensku asi 120 -130," hovorí Štefan Grajcár z odboru služieb odborného poradenstva Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. Tie poskytujú aj odborné poradenské služby a mali by byť miestom, kde sa dajú získať aj informácie o vzdelávacích možnostiach, aj o regionálnom dopyte po pracovnej sile, o možnostiach uplatnenia pre klienta, aj o požiadavkách na jednotlivé povolania. S týmito, ktorí sú na úrade práce evidovaní dlhodobo sa už pracuje aj individuálne. "V rámci týchto aktivít sa dá ísť hlbšie a človeku poradiť, čo by bolo najlepšie urobiť, aké vzdelanie by si mal doplniť, aby sa mohol lepšie uplatniť na trhu práce. Vrátane informácie, ktoré kurzy zamestnávatelia akceptujú," dopĺňa Štefan Grajcár.
Zatiaľ však neexistuje pracovisko, ktoré by takýto servis poskytovalo tým, ktorí zatiaľ zamestnaní sú, ale chceli by profesiu zmeniť, alebo majú pocit, že ich pracovné miesto je ohrozené a potrebovali by vedieť, čo majú robiť, aby si ho udržali. Aj tu už buduje určitá pomoc. "V rámci programu sme vytvorili program, ktorý pomôže ľuďom zorientovať sa," hovorí ďalej Štefan Grajcár.
"Na stránke www.povolania.sk je súbor informácií vrátane liniek na vzdelávacie inštitúcie, ktoré môžu využiť všetci - od detí na základnej škole až po dospelých, ktorí uvažujú o zmene."
Pre žiakov základných a stredných škôl existujú poradenské centrá mladých - sem sa môžete dostať cez stránku www.icm.sk. Tam je servis, rady a informácie praktického charakteru aj dotazníky, ktoré pomôžu zorientovať sa - napríklad dotazník zručností, ktorý pomáha zistiť, v čom je človek dobrý a nadväzne pomáha vyšpecifikovať sumu povolaní, kde by svoje schopnosti využil.
"Pracuje sa už aj na internetovom portáli wwwistp.sk, ktorý bude mať práve z tohto pohľadu viac možností. Bude tam systém povolaní aj typových pozícií (napríklad personalista, strojný zámočník) a typických pracovných miest (napríklad personalista v určitej špecifickej oblasti, alebo strojný zámočník v konkrétnej prevádzke), aby mal človek možnosť vytvoriť si reálnu predstavu o požiadavkách na konkrétne pracovné miesto," pokračuje Grajcár. "Bude obsahovať aj interaktívnu analýzu individuálneho potenciálu, kde každý môže analyzovať a ohodnotiť svoje vzdelanie, kvalifikáciu, mäkké zručnosti, psychické a zdravotné možnosti. Výsledkom bude profil, ktorý si môže porovnať s profilom jednotlivých tipových pozícií a teda môže zistiť, ktoré sú pre neho vhodné. Malo by to byť prepojené aj na aktuálnu databázu konkrétnych voľných miest a rekvalifikačných a vzdelávacích kurzov."
V Čechách už tento portál funguje, môžete sa k nemu dostať cez adresu www.gwo.cz.
Ďalšie rady môžete nájsť na adrese www.education.sk. Tento portál však pomáha ľuďom, ktorí vedia, čo chcú. Dosť ťažko sa však radí tomu, kto nevie presne, čo chce, ale pritom je nespokojný so svojím súčasným zamestnaním. Ten by sa mohol obrátiť na centrá poradensko psychologických služieb, ktoré by mohli diagnostikovať jeho silné a slabé stránky.