Viktor Juščenko s katolíckym biskupom a hlavou pravoslávnej cirkvi, patriarchom Filaretom na Námestí nezávislosti. FOTO - REUTERS
Salam alejkum, šalom i pozdravený buď Ježiš Kristus. V nedeľu pozdravili ľudí na kyjevskom Námestí nezávislosti zástupcovia všetkých významných konfesií v Ukrajine. Na tribúnu prišli episkopovia (pravoslávny biskup) ukrajinskej i ruskej pravoslávnej cirkvi, katolícky i gréckokatolícky biskup, ortodoxný i liberálny rabín z Kyjeva a moslimský mufti z Krymu.
Spolu sa každý modlitbou prihovoril za spravodlivé voľby. "Cirkvi by sa nemali miešať do politiky, ale teraz je mimoriadne vážna situácia," hovorí Olga Perjočenková, ktorá pracuje v slávnej Katedrále sv. Sofie.
Duchovní predstavitelia sa síce vyhli priamej podpore, ale účasťou na tribúne vedľa Viktora Juščenka ho podporili. "Prišli na Majdan, aby dali ľuďom vedieť, že sú s nimi a podporujú spravodlivé voľby. Na druhej strane svojou účasťou motivovali ľudí, aby ani v politickej kríze nezabudli chodiť do kostolov," myslí si gréckokatolíčka Vera Vedenská.
Ukrajina je tradične silne veriaca kresťanská krajina, kde je väčšina ľudí pravoslávneho alebo gréckokatolíckeho vyznania. Je tu však takmer tridsaťtisíc ďalších náboženských organizácií. Hlavne vo veľkých mestách sú katolíci aj židia, ku ktorým sa hlási asi jedno percento obyvateľstva.
Moskovský patriarcha Vladimir, ešte pred voľbami vyzval ľudí, aby volili. "Nepovedal, koho voliť, ale bolo jasné, koho podporil. Po voľbách to bola práve moskovská ortodoxná cirkev, ktorá sa pomodlila za nového prezidenta Janukovyča napriek tomu, že nebolo jasné, či ho ľudia skutočne zvolili," hovorí Vera.
"Tretie" kolo prezidentských volieb nakoniec po rozhodnutí súdu padlo na Druhý sviatok vianočný podľa gregoriánskeho kalendára, ktorým sa riadi väčšina Európy. Pravoslávni aj gréckokatolícki Ukrajinci sa riadia juliánskym kalendárom, podľa ktorého Vianoce pripadajú na 7. januára. Väčšiny veriacich sa preto netradičný vianočný termín nedotkne.
"Určite pôjdu voliť aj katolíci v západných oblastiach," myslí si Olga z Katedrály sv. Sofie. Najvýznamnejší kresťanský sviatok však môže odradiť novinárov a pozorovateľov, ktorým sa bude ťažko opúšťať sviatočnú atmosféru. "Snáď Európa rozumie kritickej situácii v našej krajine a novinári aj pozorovatelia prídu aj napriek sviatkom," hovorí Olga.
Autor: MIREK TÓDA, Kyjev