Revolučná eufória sa najviditeľnejšie prejavila sobášmi. Priamo v stanovom mestečku sa za posledné dni zobralo najmenej 20 párov. FOTO - ČTK/AP
Ukrajinská revolúcia včera prešla do novej fázy. Romantický entuziazmus strieda vojenská disciplína. Nadšenci sa rozchádzajú domov, na uliciach Kyjeva zostávajú tí najvytrvalejší radikáli a stanové mestečko začali strážiť skupinky mladých dobrovoľníkov vo vojenských maskáčoch.
Nedokážu sa zastaviť
"Emócie, kladné či záporné, môžu vyvolať hystériu a s tou sa v posledných dňoch stretávame stále častejšie," hovorí psychoterapeut Jurij Vladimirovič. Pred niekoľkými dňami zasadol do stanu s nápisom "psychologická pomoc účastníkom oranžovej revolúcie". "Najviac ľudí prišlo po piatkovom rozhodnutí Najvyššieho súdu o opakovaní 2. kola volieb. Pozitívne emócie vyvolali stres, ktorý spôsobil srdcovú slabosť, poruchy močenia, zvracanie, hnačky. Po 14 dňoch takého strašného vypätia, keď žijete vo veľmi ťažkých podmienkach, málo jete a je vám zima, máte zákonite nervy na dranc."
Jurij Vladimirovič svojim klientom odporúča ísť si oddýchnuť domov. "Mladí sa teraz nedokážu už zastaviť. Nechce sa im vrátiť k normálnemu životu a majú pocit, že keď tu päť minút nebudú, stane sa niečo strašné. Mal som tu i dievča, ktoré sa bálo chodiť na WC, aby mu niečo neušlo. Každým dňom tiež vzrastá agresivita mladých mužov, ktorí chcú nejaký konkrétny výsledok, napríklad zvrhnutie prezidenta Kučmu," hovorí psychológ.
Pozitívna aura
Na druhej strane podľa neho nad Námestím nezávislosti panuje pozitívna aura a demonštranti sa nachádzajú v euforickom tranze. Možno i to prispieva k svadobnému boomu v stanovom mestečku. V posledných dňoch sa tu dalo zosobášiť viac než 20 párov. Sobášiaci sú vedúci jednotlivých okrskov stanového mestečka a dokumenty vydávané novomanželom teda nebudú mať zákonnú silu. Zatiaľ to však nikomu neprekáža.
Revolučná armáda
Slová vodcu opozície Viktora Juščenka "najsilnejšia ukrajinská armáda je tá, ktorá dnes stojí na námestí a každý vojak musí od pondelka presne poznať svoje zadanie", vzalo veľa demonštrantov smrteľne vážne. Včera sa začali rozdávať dotazníky, ktoré na daždi vyplňovali tisícky ľudí. Tí najaktívnejší už v pondelok získali oranžový preukaz "účastníka pomarančovej revolúcie."
Včera začali robiť nábor do takzvanej národnej gardy, čo sú neozbrojené ľudové družiny zložené z mladých mužov, ktorí budú hliadkovať pri vybraných vládnych budovách. Väčšina z nich už je zablokovaná a napríklad úradníci z úradu vlády sa siedmy deň nemôžu dostať do práce.
Ministri sa k davu boja čo i len priblížiť. Bežní úradníci včera prehovárali demonštrantov, aby ich pustili vziať si aspoň výplatu. Tí však boli neoblomní a do budov dovolili vojsť len upratovačkám.
Autor: agentúra Epicentrum, Kyjev pre SME