Títo muži v tradičnom oblečení na referendum prišli, väčšinu voličov však nechala otázka dvojakého občianstva pre krajanov chladnými. FOTO - TASR/AFP
Maďarskí voliči v nedeľu v dvoch spojených referendách nepodporili udeľovanie dvojakého občianstva krajanom žijúcim mimo Maďarska, ani zákaz privatizácie zdravotníckych zariadení. Výsledok je víťazstvom vládnych strán a osobne premiéra Ferenca Gyurcsánya.
Za dvojaké občianstvo hlasovalo 18,87 percenta oprávnených voličov, za zastavenie privatizácie nemocníc 24,05 percenta. V druhom prípade chýbalo k úspešnosti referenda naozaj málo. Aby bolo referendum platné, muselo by sa za jednu z ponúkaných možností vysloviť aspoň 25 percent voličov.
Napriek tomu, že obe strany zdôrazňovali, že nejde o stranícku otázku, stalo sa referendum meraním síl vládnych a opozičných strán.
Situácia pred referendom pripomínala predvolebnú kampaň so všetkým, čo k tomu patrí. Na nacionálnu demagógiu opozície (zjednotíme národ, prekonáme Trianon) odpovedala vláda demagógiou sociálnou (prídu sem a vyžerú nás).
Po zverejnení výsledkov, tiež podobne ako po voľbách, nasledovalo dohadovanie, kto vlastne vyhral a kto za všetko nesie zodpovednosť. Podľa premiéra Gyurcsánya povedali ľudia nie emóciám, nacionalizmu a sociálnemu populizmu. Premiér zopakoval, že chce robiť politiku v prospech 15 miliónov Maďarov. Opozičný Fidesz včera v parlamente obvinil, že sa pre politický prospech spojil s krajnou pravicou aj ľavicou.
Podľa lídra opozície Viktora Orbána sa referendum skončilo naopak porážkou vlády: "Je morálnym i politických faktom, že prevládli hlasy za." Väčšina Maďarov podľa neho dvojaké občianstvo podporuje.
Orbán odmietol novinársku otázku, či by si nemal premyslieť svoju politickú kariéru. To by podľa neho bolo nutné iba v prípade, ak by prevládli hlasy nie. V národniarskych kruhoch sa podobne ako po prehratých parlamentných voľbách v roku 2002 začali šíriť fámy, že výsledky boli sfalšované.
Všetky parlamentné strany sa zhodli, že teraz je potrebné problémy krajanov vyriešiť, aby sa ich sklamanie z maďarskej politiky neprehĺbilo. Opozícia a predstavitelia krajanov však aj po neúspechu referenda trvajú na tom, že týmto riešením je dvojaké občianstvo. Predsedníčka menšej opozičnej strany, Maďarského demokratického fóra, Ibolya Dávidová včera v parlamente požadovala, aby do 15. marca vyriešil právny štatút krajanov alebo sa rozpustil.
Jasno v celej veci má určite iniciátor referenda o občianstve, marginálny a stále jasnejšie extrémistický Svetový zväz Maďarov. Na jeho webovej stránke sa objavil nápis, podľa ktorého žije v Maďarsku menej než dva milióny Maďarov, čiže tí, ktorí hlasovali za. Zväz už povedal, že sa nevzdá a že bude referendum iniciovať opäť.
Voličov ovplyvnila aj debata s Durayom
K neúspechu referenda pravdepodobne prispela aj piatková diskusia v maďarskej televízii, v ktorej premiér Ferenc Gyurcsány debatoval s tromi menšinovými radikálmi - podpredsedom SMK Miklósom Durayom, sedmohradským biskupom László TŚkésom a vojvodinským politikom Andrásom Ágostonom.
Debata bola dobrým obrazom kampane. K opisu argumentácie krajanov stačí povedať, že Duray bol so svojimi národniarskymi heslami ešte najvecnejší. Biskup TŚkés hovoril ťahavým štýlom plným kvetnatých obrazov a biblických príkladov, ku koncu dokonca aj zaspieval.
"Predstavili obraz patetických, urazených ľudí, špecializujúcich sa na citové vydieranie, chudákov neschopných sa správať a po maďarsky dobre vyjadrovať, ktorí majú zlý humor a sú strelení," píšu o vystúpení menšinových lídrov maďarské internetové noviny Transindex zo Sedmohradska. Menšinoví lídri sa vytrvalo vyhýbali odpovediam na otázky moderátora, aké môžu byť dôsledky dvojakého občianstva. Na tie sa naopak sústredil Gyurcsány, ktorý lepšie pochopil mentalitu nerozhodnutých maďarských voličov. (pm)