Na pohreb Karola Sendreia, ktorý bol 10. júla 2001 v Magnezitovciach, prišla celá rómska komunita. Smrť 51-ročného Róma, ktorý zomrel na policajnej stanici, nie je dodnes uzavretá. FOTO - ARCHÍV TASR
BRATISLAVA - V júli 2001 zomrel na policajnej stanici v Revúcej Róm Karol Sendrei z Magnezitoviec. Strávil 12 hodín priviazaný o radiátor. Policajti ho bili, jeden z nich mu skočil na hrudník a odtrhol mu srdcovú aortu.
Policajné vyšetrovanie sa skončilo v auguste 2002. Polícia navrhla prokurátorovi obžalovať 12 osôb, z nich siedmi sú policajti. Boli vzatí do väzby, po čase však boli prepustení. Žiaden z obvinených policajtov už na polícii nepracuje.
Incident sa začal na dvore bývalého starostu Magnezitoviec Andreja H., ktorý bol pôvodne medzi obvinenými spolu so svojím synom. Obvinenie exstarostu bolo neskôr zrušené. U ostatných bolo prekvalifikované z ublíženia na zdraví na mučenie a iné neľudské zaobchádzanie. Páchateľom hrozí väzenie od 8 do 15 rokov.
Krajský súd v Banskej Bystrici v roku 2003 vrátil vec na došetrenie. Dôvodom boli procesné nedostatky pri vyšetrovaní. Najvyšší súd toto rozhodnutie zrušil a zaviazal súd, aby začal pojednávať. "Neuznal dôvody, pre ktoré to bolo vrátené na došetrenie," povedal predseda Krajského súdu v Banskej Bystrici Ľudovít Bradáč. "Určite chcem do konca tohto roka vytýčiť termín," hovorí sudkyňa Zdena Cabanová, ktorej prípad patrí.
K prípadu sa nechcel vyjadrovať rimavskosobotský advokát Marián Dzuroška. Zastupuje dvoch policajtov. To, že súd stále nepojednáva, mu až tak neprekáža. "Je to vec súdu, my s tým nevieme pohnúť," dodal. (rp)
Polícia: Informácie o prepojení policajtov na úžerníkov sú nepodložené
V septembri vláda rokovala o informatívnej správe o stave úžery na Slovensku. Jej autor Peter Mikuš z úradu splnomocnenkyne vlády pre rómske komunity tvrdí, že bola zverejnená v miernejšej podobe. V dokumente sa spomína prepojenie policajtov a úžerníkov iba niekoľkými vetami. Pôvodná verzia bola podrobnejšia, po výhradách ministerstva vnútra však musela byť okresaná.
"Ministerstvo vnútra nebude akceptovať materiál orgánu štátnej správy, ktorý obsahuje domnienky," píše sa v stanovisku Jany Pôbišovej z komunikačného oddelenia rezortu vnútra. Tvrdí, že pripomienky ministerstva sa týkali práve nepodložených tvrdení.
Podľa Pôbišovej tento aj minulý rok bol z trestného činu úžery obvinený iba jeden policajt. "Preto považujeme informácie o prepojení policajtov s úžerníkmi za nepodložené," dodala a uviedla prípad dvoch úžerníkov, ktorých policajti zadržali. Následne dostali ponuku na úplatok, ktorý odmietli. Dvojica úžerníkov bola obvinená z trestného činu podplácania. (rp)