u so Smerom Roberta Fica iba piati.
Zjednotená strana bude vystupovať pod názvom Smer-Sociálna demokracia, ktorý si Smer zvolil po zlúčení s SDSS. Pôvodný názov a logo si SDĽ vedená Ľubomírom Petrákom aj napriek tomu nechala chrániť na Úrade priemyselného vlastníctva.
Fúziu ešte musia odhlasovať 11. decembra v Bratislave predstavitelia Smeru, ale Fico aj Petrák sú optimisti. Smer-Sociálna demokracia oficiálne vznikne od Nového roku.
Zlúčením Smeru a SDĽ sa zo Smeru stane oficiálne najbohatšia strana. Do strany, ktorá by podľa odhadov mohla mať okolo 15-tisíc členov, prejde aj hmotný majetok SDĽ za takmer 35 miliónov korún.
Smer už pohltil aj SDA, ktorú tiež zakladali bývalí nespokojní pôvodne zakladajúci členovia SDĽ. "Toto je iná SDĽ, ako bola v 90. rokoch. Zanikla na rozpor medzi ľavicovým populizmom a sociálnodemokratickým reformizmom," hovorí Peter Weiss. Ľútosť vraj prežil v roku 2001, to, čo sa stalo cez víkend, berie "ako niečo, čo sa muselo stať".
Podľa politológa Grigorija Mesežnikova je zánik SDĽ výsledkom toho, že mala problém predovšetkým sama so sebou. Šancu na to, aby sa dostala do parlamentu "pochovali vnútrostranícke boje". Postavenie strany na vnútropolitickej scéne podľa neho do istej miery ovplyvnilo aj to, že v minulom volebnom období vytvorila vládnu koalíciu s neľavicovými subjektmi - SDK, SMK a SOP. "Ale fatálne bolo to, že sa v strane uplatnil princíp negatívnej selekcie, čiže po Petrovi Weissovi sa predsedami stali takí ľudia ako Jozef Migaš a Pavel Koncoš, ktorí stranu doviedli na mizinu z hľadiska volebnej podpory." (wm, joč)