BRATISLAVA – Preteky medzi kandidátskymi krajinami pokračujú. Po ďalšom kole rokovaní tento týždeň v Bruseli sa na čelo rebríčka dostalo Slovinsko, ktoré uzavrelo rokovania o 25 kapitolách. Slovensko vďaka uzavretiu kapitoly životné prostredie obsadilo spolu s Litvou šiestu priečku.
Experti sledujúci prístupový proces zároveň začínajú čoraz častejšie poukazovať na zaostávanie niektorých kandidátov. Najviac kritiky si tento týždeň vyslúžilo Poľsko, ktoré na vedúce Slovinsko stráca už šesť kapitol, medzi nimi i zložité oblasti ako slobodný pohyb osôb.
Poľsko, ktoré má za sebou volebný rok, kritiku odmieta – v množstve kapitol stačí podľa poľských predstaviteľov dotiahnuť už len technické detaily.
Belgický minister zahraničných vecí Louis Michel v rozhovore pre belgický denník Le Libre Belgique vyhlásil, že kandidátske krajiny by mali zostať v napätí. „Som za to, aby Európska únia zatiaľ nemenovala krajiny, ktorým ponúkne členstvo. „Musia sa snažiť. Aby postupovali, musia zostať v neistote,“ povedal.
Politika hry mačky s myšou sa začína odrážať v poklese popularity členstva v únii práve medzi najlepšie pripravenými kandidátmi. Únia na jednej strane sľubuje, že bude prihliadať na kvality jednotlivých kandidátov, ale zároveň odmieta jasne povedať tým najlepším, že sa s nimi ráta.
Nedávny Eurobarometer ukázal, že v Estónsku by len 38 percent obyvateľov hlasovalo v referende za vstup do únie, na Malte len 40. V Slovinsku a Česku sa podpora pohybuje tesne nad 50 percent. Naopak v Rumunsku, ktoré je najslabším kandidátom, vstup do únie podpodruje až 85 percent obyvateľov. Na Slovensku by podľa Eurobarometra vstup do únie podporilo v referende 66 percent voličov.
Razantne sa o vstup do únie začalo uchádzať Bulharsko. Doteraz samo priznávalo, že zaostáva za desiatkou najvážnejších uchádzačov a so vstupom rátalo najskôr v roku 2006. Bulharský minister zahraničných vecí Solomon Passy však tento týždeň vyhlásil, že jeho vláda sa chce poponáhľať. „Otvorili sme doteraz 26 kapitol, z toho 13 sme uzavreli a naším cieľom je ukončiť rokovania v roku 2003 a vlastne sa zúčastniť na voľbách (do Európskeho parlamentu) v roku 2004. “