
„Myslím si, že využijeme všetky možnosti ropovodného systému,“ povedal včera viceprezident divízie Jukosu pre spracovanie ropy a odbyt Michail Brudno (vľavo).Vpravo Oleg Sheiko, viceprezident divízie Jukosu pre financie. FOTO TASR - ŠTEFAN PUŠKÁŠ
BRATISLAVA - Geopolitické záujmy Slovenska neboli kritériom pri odporúčaní privatizačnej komisie predať Transpetrol ruskej spoločnosti Jukos. Transpetrol je monopolným prepravcom ropy. Ak by ho získal Jukos, prehĺbila by sa závislosť Slovenska od Ruska a nezohľadnil by sa zámer nedovážať ropu len z jedného zdroja.
O Transpetrol súťažil aj Slovnaft. Rozhodla lepšia cenová ponuka ruskej spoločnosti. Riaditeľ Stredoeurópskeho inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy Eugen Jurzyca povedal, že v prípade mimoriadne dôležitých tendrov treba vopred definovať strategické záujmy Slovenska a potom môže a má rozhodnúť vyššia cena.
Šéf eurointegračného výboru parlamentu František Šebej tvrdí, že výberový proces mal zohľadňovať aj bezpečnostné záujmy štátu. Ako podpredseda Občianskej konzervatívnej strany vyzval vládu prehodnotiť rozhodnutie o predaji Transpetrolu. Mechanické chápanie ponúkanej ceny podľa neho nie je namieste.
„Chceme byť členskou krajinou NATO, ale do strategického podniku sme pustili politický vplyv Ruska. Toto nie je tender na obchod s neutrálnou komoditou. Toto je hra s bezpečnosťou krajiny,“ povedal Šebej. „Neviem si predstaviť, že by krajina NATO, ktorá uvažuje geopoliticky, predala jediný životne dôležitý ropovod ruskej firme. Nemalo by to byť predstaviteľné ani na Slovensku.“
Minister Peter Magvaši na otázku, či cena bola dôležitejšia ako strategické záujmy republiky, povedal, že pri privatizácii ropovodu nemôže byť rozhodujúcim kritériom „výška platby“. Podľa Magvašiho je chyba, ak sa rozhoduje podľa toho, či dá niekto o pár miliónov dolárov viac. Dodal, že pri dobudovaní kaspického ropovodu sa aj reči, že zmeniť zásobovanie Slovenska z jediného zdroja môžeme jedine britskou alebo nórskou ropou, dostanú do inej polohy.
(sp)