Časť poslancov zápas o výbory nevzdáva. "Keďže to neprešlo, podávame návrh ústavného zákona o vyšetrovacích kompetenciách parlamentu," povedal šéf Smeru Robert Fico.
Za zákon druhýkrát hlasovalo len 57 poslancov opozície, koalícia a nezávislí poslanci boli proti, alebo sa zdržali. Na prelomenie prezidentovho veta bolo treba aspoň 76 hlasov.
Poslanec Peter Miššík povedal, že pre SDKÚ by bol zákon aj tak neprijateľný, pretože má zásadné pripomienky k samotným výborom. "No, jednoducho, SDKÚ sa ich bojí," hovorí Fico.
Poslanec HZDS Ján Cuper povedal, že sa nič nestalo. Myslí si však, že výbory by mali vzniknúť, aby riešili vážne politické kauzy. Povedal, že aj v maďarskom parlamente je to tak, že poslanci, ktorí iniciovali vznik vyšetrovacieho výboru, nesmú v ňom mať menšinu a majú aj predsedu.
Podpredsedu ANO Ľubomíra Lintnera mrzí, že viac ako rok trvajúca práca komisie, ktorá zákon pripravovala, vyšla nazmar. So spolustraníkmi Jánom Drgoncom a Vlastimilom Ondrejkom ako jediní z koalície opäť hlasovali za zákon, aj s takou podobou výborov, akú navrhla opozícia. Ich kolega Jirko Malchárek naopak povedal, že bolo korektné dodržať koaličnú dohodu. Tvrdí však, že ANO chce výbory presadiť.
Na minulej schôdzi parlamentu zákon podporilo 69 poslancov opozície vrátane takmer celého klubu ANO. (sp)