Mnohí americkí vojaci budú v Iraku nadsluhovať. FOTO - REUETRS
Dvanásťtisíc nových vojakov má strážiť januárové voľby a utíšiť iracký odboj. Experti hovoria o zmene charakteru vojnyAmeričania posielajú do Iraku ďalších 12-tisíc vojakov. Od budúceho mesiaca ich tak budú mať v krajine 150-tisíc. Ešte nikdy v irackej vojne Washington nedopĺňal stavy svojich vojakov o taký počet. Dôvod je jasný: januárové voľby a snaha eliminovať iracký odboj.
Prekvapujúci je počet vojakov, ktorý Američania do Iraku posielajú. Vojenskí experti tvrdia, že to hovorí o dvoch veciach: neústupnom irackom odboji a nepripravenosti irackých ozbrojených síl. Útoky na amerických vojakov rastú, teroristi sa presúvajú po krajine a irackí vojaci a policajti často utečú z boja.
Ak chcú Američania napriek odporu časti Iračanov dodržať časový plán a ak majú byť 30. januára voľby, musia sa o to postarať sami. Ich diplomatom sa totiž nepodarilo presvedčiť iné krajiny, aby na voľby poslali svojich vojakov.
Velitelia v poli nie sú nadšení. Mnohí vojaci už mali z Iraku odísť, lebo im vypršal ročný turnus. Teraz zostanú minimálne o dva mesiace dlhšie. Vojenskí experti upozorňujú, že to môže mať negatívny vplyv na bojovú morálku, ostražitosť, ale aj rodinné vzťahy vojakov.
"Sú to najskúsenejší a najlepšie kvalifikovaní muži," hovorí vyhlásenie Pentagonu. Operácie vo Fallúdži a Mosule totiž ukázali, že Iračania sú nevycvičení, nedisciplinovaní a na rozdiel od Američanov príliš citovo zaangažovaní.
Vojenskí analytici však hovoria aj to, že posilňovanie jednotiek môže byť pre Iračanov dôkazom, že Američania sa z ich krajiny nechcú stiahnuť a signálom pre militantov, že na nich vojaci jednoducho nestačia a potrebujú posily. Pre amerických daňových poplatníkov to zase znamená ďalšie výdavky.
Plukovník v zálohe Ralph Hallenbeck agentúre AP povedal, že posilňovanie amerických vojakov, teda opak toho, čo predpokladali stratégovia v Pentagone, má hlbší význam. Znamená to zmenu americkej taktiky v Iraku. "Zúrivosť, ktorá postihla obe strany tejto vojny, sa stupňuje. Nie je to len o tom, že je viac útokov. Mení sa charakter vojny," hovorí Jeffrey White z washingtonského Inštitútu pre Blízky východ.
Pentagon tvrdí, že zvýšenie počtu vojakov je dočasné. Ivo Daalder z Brookings Institution si myslí, že sa zvrtne na stále. To vyvoláva otázku, či je Pentagonu dostatočne jasné, kedy z Iraku odísť. "Vo Vietname mal rok 365 dní. Mohli ste si urobiť čiarky a odškrtávať dni. V Iraku sa to nedá, lebo vojaci nevedia, kedy pôjdu domov. To je zničujúce," povedal v Los Angeles Times Daalder.
JANA MIKUŠOVÁ