Ostáva ešte doladiť technické podrobnosti tak, aby odpoveď z jedného do druhého členského štátu netrvala dlhšie ako desať dní a informáciu o odsúdení občana v inej krajine dostal príslušný štát automaticky.
Väčšou a rýchlejšou spoluprácou v tejto oblasti chce európska dvadsaťpäťka predísť cezhraničnej príprave atentátov podobných útokom v Madride. Reaguje tak i na prípad francúzskeho horára Michela Fournireta, ktorý sa priznal k únosom, znásilneniam a vraždám šiestich dievčat v belgických Ardénach.
Do Belgicka sa 62-ročný Fourniret presťahoval roku 1992 aj preto, aby unikol pozornosti úradov. O tom, že ho vo Francúzsku odsúdili na sedem rokov za znásilnenie, a po dvoch rokoch podmienečne prepustili, nemala belgická polícia ani tušenia.
V rámci boja proti cezhraničnej kriminalite prerokovávali ministri EÚ aj plánovaný európsky príkaz k zaisteniu dôkazového materiálu. Vyšetrovatelia dôkazy proti nadnárodným zločineckým gangom, pedofilom i teroristickým skupinám v rôznych krajinách veľakrát zhromažďujú len veľmi ťažko. S rozhodnutím o zavedení celoeurópskeho príkazu k zaisteniu dôkazov, ale napríklad Holandsko, ktoré v tomto polroku únii predsedá, počíta až koncom roku 2005.
Užšiemu zjednoteniu postupov justičných orgánov v rámci tzv. Spolupráce v oblastiach spravodlivosti a vnútorných záležitostí sa podľa očakávania bráni Veľká Británia. "Návrhy nemajú harmonizovať trestné právo EÚ, ale zlepšiť spoluprácu v boji proti zločincom," namietol hovorca nového európskeho komisára Franka Frattiniho, ktorý má na starosti rezort spravodlivosti, slobody a bezpečnosti. "Príkaz k zaisteniu dôkazu, väčší prístup k národným trestným registrom zjednoduší justičnú spoluprácu," citoval hovorcu bruselský týždenník European Voice.
Sporné však zatiaľ zostáva napríklad i to, kto a v akom rozsahu má byť oprávnený takýto "eurozatykač na dôkazy" vôbec vydať. V praxi by v rámci vyšetrovania v jednom štáte únie, mali orgány iného štátu omnoho rýchlejšie zhabať podklady stíhaných osôb nachádzajúcich sa na jeho území.
DAVID ZELINGER, Brusel