Predstavitelia protitalibanských kmeňových síl, ktoré oblasť Tora Bory obkľúčili, včera vyjednávali s obrancami z radov bojovníkov al-Káidy o možnej kapitulácii, ale bezvýsledne. Vo štvrtok majú začať nový pozemný útok. Objavili sa správy, že sa obrancovia chceli vzdať len v prítomnosti zástupcov OSN, čo však nepotvrdil žiadny nezávislý zdroj.
Pokiaľ ide o bojovníkov al-Káidy, ktorí v oblasti Tora Bora stále kladú odpor, hovorca amerických síl v Pakistane Kenton Keith uviedol, že ide o poslednú väčšiu skupinu bin Ládinových prívržencov v Afganistane.
Talibanské oddiely nechcú kapitulovať ani pri juhoafganskom Kandaháre. Popredný vojenský veliteľ hnutia Taliban Háfiz Madžíd sa v dedine pri juhoafganskom meste Kandahár odmietol vzdať a požadoval záruky bezpečnosti. Na niekoľkých ďalších miestach podľa miestnych veliteľov a obyvateľov bojovníci Talibanu a al-Káidy odmietajú zložiť zbrane.
Situácia v Kandaháre je naďalej napätá a kmeňoví vodcovia súťažia o čo najväčší podiel na moci. Designovaný premiér Hamíd Karzaj sa snaží situáciu upokojiť. Doterajší formálne uznávaný prezident Afganistanu Burhánuddín Rabbání, ktorého nahradí dočasná vláda zložená na základe dohody z nemeckého Bonnu, včera obvinil cudzie mocnosti, že presadili vytvorenie nereprezentatívneho kabinetu. Podporil výber paštunského politika Karzaja ako premiéra dočasnej vlády, ktorá má prevziať moc 22. decembra.
Nemecký minister obrany Rudolf Scharping včera uviedol, že jeho krajina je pripravená vyslať v rámci medzinárodných mierových jednotiek do Afganistanu až 8000 vojakov. Predpokladom podľa neho je, že zriadenie mierových síl schváli Bezpečnostná rada OSN a že ich vybaví „silným“ mandátom. Tri americké bojové lode ukončili svoju účasť na vojenských operáciách v Afganistane a sú na ceste do západného Pacifiku. (čtk)