
Španielsky premiér José María Aznar chce počas nadchádzajúceho predsedníctva EÚ stanoviť konkrétnu úroveň vzťahov s USA. FOTO – TASR/EPA
nia odovzdajú Španielsku, od januára predsedníckej krajine EÚ.
Dve muchy jednou ranou
Posledný vývoj vo svete odhalil hneď niekoľko slabín európskeho bloku. Okrem nekoordinovanej zahraničnej politiky do popredia vystúpila napríklad aj nedostatočná spolupráca medzi spravodajskými službami členských štátov. Až afganské udalosti pätnástku prinútili, aby sa viac sústredila na vnútornú bezpečnosť ako celok.
Španielsko má šťastie v americkom nešťastí, keďže mu predsednícka stolička pripadla práve v čase svetového ťaženia proti terorizmu. Španieli sa s terorizmom zoznámili už pred 30 rokmi, keď vznikla baskická teroristická organizácia ETA. Premiérovi José María Aznarovi sa teraz naskytla príležitosť zabiť dve muchy jednou ranou. Na jednej strane môže úniu viac nakloniť k ťaženiu USA a na domácej pôde môže pripravované opatrenia vo veľkom využiť pri boji s ETA. Akousi predzvesťou toho, že EÚ sa konečne v otázkach vnútornej i vonkajšej bezpečnosti prebudila, by mal napokon byť jednotný európsky zatykač, ktorý sa europolitici chystajú v Laekene schváliť.
Spoločne proti teroru
Aznar veľmi dobre vie, že za tri mesiace únia v boji proti teroru pokročila viac, ako za uplynulých desať rokov. Pätnástka sa rozhodla zreformovať trestné zákonníky, aby prijala spoločnú definíciou terorizmu. I tak však Aznar pripomenul, že v únii ešte stále chýba impulz ku skutočnej európskej policajnej spolupráci, alebo že EÚ sa ako celok nedokázala sústrediť na odseknutie finančných kanálov teroristov či na stanovenie konkrétnej úrovne spolupráce s USA. Ak sa niekto s USA zblížil, tak to nebola únia, ale jednotlivé štáty, z ktorých najviac vynikli Británia, Nemecko či Francúzsko.
Ďalšie priority madridskej predsedníckej štafety sú všeobecne známe a priamo nadväzujú na belgické predsedníctvo. Ide o zavádzanie eura, urýchlenie poľnohospodárskych a inštitucionálnych reforiem, reformu vnútorného fungovania Európskej komisie.
Platí to aj pre kandidátov
Ak sa Madrid rozhodol, že boj proti terorizmu v plnej miere uplatní na pôde EÚ, nemožno z neho vylúčiť kandidujúce krajiny. Madrid hovorí, že bude podporovať doterajší pozitívny vývoj v rokovaniach s kandidujúcimi štátmi. Ak sa však bude držať svojej protiteroristickej vlajky, bude zrejme viac tlačiť na to, aby sa intenzívnejšie kontrolovali finančné toky či vonkajšie hranice kandidujúcich štátov. Netreba si robiť ilúzie. Je všeobecne známe, že mnohé kandidujúce krajiny ešte stále nedokázali ustriehnuť napríklad obchod s zbraňami (to sa týka i Slovenska), či nečestné finančné toky – to sa zase najviac vzťahuje na Cyprus alebo aj Maďarsko.