BRATISLAVA - V polovici decembra pred dvanástimi rokmi padla komunistická vláda a začalo sa hovoriť o zrušení Štátnej bezpečnosti ako zločineckej organizácie. Táto inštitúcia sa naozaj zrušila, mnohí jej príslušníci sú však v bezpečnostných štruktúrach štátu dodnes, niektorí dokonca vo vysokých funkciách.
Slovensko sa chce čo najskôr stať členom NATO a Európskej únie. Príliš vysoký počet bývalých príslušníkov ŠtB v štruktúrach štátu môže náš vstup významne skomplikovať.
Podľa našich informácií je ich najviac vo Vojenskom obrannom spravodajstve na ministerstve obrany a pochádzajú z bývalej vojenskej kontrarozviedky ŠtB. „Do tohto útvaru sa nikdy nedostali žiadni ‘čistí‘,“ hovorí dnes Vladimír Palko a má na mysli, že títo ľudia neprešli previerkami.
Ďalším úradom, kde je veľa bývalých príslušníkov ŠtB a od začiatku stoja dokonca na jeho čele, je Úrad finančnej polície.
Mnoho eštebákov sa dostalo aj do Slovenskej informačnej služby najmä v časoch, keď bol jej riaditeľom Ivan Lexa. Po roku 1998 staronový riaditeľ SIS Vladimír Mitro znížil ich počet podľa vlastných slov na osem percent.
Rezolúcia Rady Európy hovorí, že tí čo sa dopustili porušenia ľudských práv počas výkonu služby v bezpečnostných službách alebo tvorili policajné zložky, ktoré boli rozpustené, pretože boli nehumánne, by nemali byť zamestnaní ako policajti.
„Po novembri sa kooptovaný parlament rozhodol, že niektorí zvlášť preverení príslušníci ŠtB budú môcť pracovať v novej tajnej službe,“ hovorí dnes Ján Langoš.
Prvá vlna ľudí z ŠtB sa „preliala“ už v roku 1990 cez sito občianskych komisií. V týchto komisiách boli síce spravidla čestní ľudia, k skutočným informáciám o minulosti ŠtB však buď nemali prístup, alebo im nemohli rozumieť.
Na prítomnosť ľudí z ŠtB v bezpečnostných zložkách štátu aj po dvanástich rokoch sú rôzne názory. „Samozrejme, že po dvanástich rokoch tam nemajú čo robiť. Malo to byť už prečistené, no chýba zákonný podklad,“ myslí si Vladimír Palko. Podobný názor má Ján Langoš.
Bývalý minister vnútra Ladislav Pittner to však považuje za normálne. „Na boj proti kriminalite sme nemali dostatok skúsených pracovníkov, čo trvá až do dnešných dní tak v polícii, ako aj na prokuratúre.“
Jeho nástupca minister Ivan Šimko to vidí inak: „Dvanásť rokov po revolúcii by sme našli schopných ľudí, ktorí so starým režimom nemali zviazané ruky.“
Viac v rubrike ŠTB