Bratislava 2. decembra (TASR) - Návrh štátneho rozpočtu na rok 2005 pre školstvo aj po navýšení prostriedkov zaostáva podľa Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy (OZ PŠaV) za krajinami Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) a EÚ v percentuálnom podiele HDP určenom na vzdelávanie.
Na regionálne školstvo by v budúcom roku malo ísť viac než 42 miliárd korún a na vysoké školstvo takmer 13 miliárd korún, teda spolu predstavuje nárast prostriedkov určených na školstvo v porovnaní s rokom 2004 asi 2,6 miliardy korún. Celková suma z verejných výdavkov by tak v roku 2005 mala byť približne 55 miliárd korún, čo je asi 4 percentá HDP. "Tento percentuálny podiel HDP stále nenapĺňa programové vyhlásenie vlády. V krajinách OECD a EÚ je na vzdelávanie určených približne 6 percent HDP," povedal na dnešnom stretnutí s novinármi predseda OZ PŠaV Ján Gašperan.
Požiadavkou OZ PŠaV je aj ďalšie zvyšovanie platov zamestnancov školstva. "Aj v prípade, že od júla budúceho roka budú mať zamestnanci podľa novej koncepcie MŠ a ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny vyššie mzdy, stále bude ich úroveň najnižšia v krajinách OECD," spomenul Gašperan. Nevyhnutné je podľa neho v nasledujúcich troch rokoch zachovať dynamiku rastu miezd. OZ PŠaV taktiež požaduje, aby sa 13. plat pre zamestnancov vo verejnej a štátnej službe pre všetky odvetvia vrátane sudcov, prokurátorov, učiteľov aj nepedagogických zamestnancov najneskôr uplatnil v roku 2006. Pozitíva návrhu rozpočtu vidí Gašperan v tom, že po navýšení prostriedkov by regionálne ani vysoké školstvo nemalo mať také problémy ako v roku 2004.
Po rokovaniach o Kolektívnej zmluve a rokovaniach o východiskách štátneho rozpočtu na roky 2005 až 2007 berie OZ PŠaV na vedomie, že v týchto rokoch dôjde k zníženiu počtu zamestnancov v školstve o 3 percentá. Pri určovaní počtu zamestnancov je však podľa Gašperana potrebné brať do úvahy nielen klesajúci počet žiakov, ale aj zavedenie nových predmetov náboženstva, etiky, výučby cudzích jazykov, informatiky a podobne. "Nezanedbateľnou skutočnosťou je, že na Slovensku tvoria viac ako 10 percent obyvateľstva národnostné menšiny a preto je potrebné brať do úvahy rozloženie škôl v pôsobnosti miest a obcí," uvádza sa vo vyhlásení OZ PŠaV.