Prezident Boris Tadič (v pravo) na archívnej snímke na festivale obľúbenej balkánskej dychovky v srbskej dedine Guča. FOTO - REUTERS
Posádka Tadičovho BMW spozorovala čierne Audi, ktoré prezidentskú kolónu dlhšie sledovalo a potom sa pokúsilo do Tadičovho auta naraziť. Situáciu vraj zachránil šofér auta ochranky, ktorý vybočil z kolóny a sám narazil do útočiaceho auta.
Prozápadného Tadiča zvolili za srbského prezidenta v júni tohto roku a od nástupu do funkcie sa mu vyhrážajú často. Srbskí nacionalisti ho nenávidia už len pre to, že sa zasadzuje za spoluprácu s haagskym tribunálom pre bývalú Juhosláviu a tlačí na vládu premiéra Vojislava Koštunicu, aby konečne zatkla a do Haagu vydala bosnianskosrbských vojnových zločincov, generála Ratka Mladiča a exprezidenta Republiky srbskej v Bosne Radovana Karadžiča.
Neochota vlády spolupracovať s Haagom je podľa Tadiča hlavnou prekážkou priblíženia Srbska k Európskej únii a môže zablokovať prísun zahraničnej finančnej pomoci, čo by srbskú ekonomiku zrazilo na kolená. Tadičova Demokratická strana preto tento týždeň vyhlásila, že bude usilovať o pád Koštunicovej vlády.
Koštunicova vláda spoluprácu s Haagom iba predstiera, je totiž v parlamente závislá od podpory Socialistickej strany Srbska exprezidenta Slobodana Miloševiča, a čiastočne aj od ultranacionalistickej Srbskej radikálnej strany Vojislava Šešelja. Lídri oboch strán síce už sedia v haagskom väzení, Belehrad však proces v podstate sabotuje. Odmieta napríklad sprístupniť súdom požadované dokumenty.
Z rovnakých dôvodov nacionalisti hrozia smrťou aj prezidentovi federácie Srbsko a Čierna Hora Svetozarovi Marovičovi a ministrovi zahraničia Vukovi Draškovičovi. Minulý týždeň pohrozila Tadičovi a Draškovičovi zabitím inak neznáma Srbská vlastenecká organizácia, ktorá s nimi chce skoncovať, ak prídu do Rakúska. Práve to včera navštívil Marovič a rakúska polícia musela pre hrozby posilniť jeho ochranu.
Tadič je predsedom opozičnej Demokratickej strany bývalého premiéra Zorana Djindjiča, ktorého zabil ostreľovač v marci 2003. Už pred tým sa ho pokúsil zabiť nákladiak, ktorý v protismere zámerne vrazil do jeho kolóny na diaľnici. Djindjičovo zavraždenie sa tiež dávalo do súvislosti s tým, že Miloševiča vydal Haagu. V pozadí však mohol byť aj pripravovaný policajný zásah proti zločineckým klanom.