NEW YORK - Poradný výbor generálneho tajomníka OSN v utorok predstavil zrejme najrozsiahlejšie zmeny vo fungovaní organizácie od jej vzniku v roku 1945. Správa, ktorej vypracovanie Kofi Annan zadal pred rokom v reakcii na diplomatické rozpory okolo Iraku, identifikuje nebezpečenstvá hroziace dnešnému svetu. Odmieta však koncepciu preventívnych útokov bez schválenia v OSN.
Charta OSN teraz umožňuje použitie sily v sebaobrane, ak na to dá súhlas Bezpečnostná rada OSN. Tá by podľa správy mala byť aktívnejšia. Dodáva však, že preventívna vojenská akcia musí byť dôkladne zdôvodnená.
Dokument po prvýkrát definuje terorizmus. Je to "akákoľvek akcia, ktorá má spôsobiť smrť alebo vážne zranenia civilistom a tým, čo nebojujú". V jasnej narážke na izraelsko-palestínsky konflikt výbor odmietol argument, že ľudia žijúci pod okupáciou majú právo na odpor akýmikoľvek prostriedkami.
Kofi Annan sa chce o dokument oprieť, keď predloží Valnému zhromaždeniu OSN v marci návrhy na reformu organizácie.
Predseda výboru, bývalý thajský premiér Ánand Panjaračun povedal, že jeho tím nedosiahol zhodu v kľúčovej otázke reformy Bezpečnostnej rady. Navrhol ale dve alternatívy.
Dokument tiež ostro kritizuje ženevskú Komisiu pre ľudské práva, pretože členmi tejto organizácie sa stávali krajiny, ktoré ľudské práva nechránia, ale porušujú.
(čtk)