Na tribúnu k Juščenkovi sa teraz pokúšajú dostať aj ľudia, ktorí ešte prednedávnom išli proti nemu. FOTO - REUTERS
Pochopiť, čo sa v súčasnosti odohráva na politickom olympe Ukrajiny, nie je vôbec jednoduché. Protichodné záujmy, nejasné pozadie politických koalícií a zmätok, kto vlastne koho podporuje. Do blízkosti opozičného lídra sa v poslednom čase natlačili aj ľudia, ktorí podporovali odchádzajúceho prezidenta Leonida Kučmu a jeho režim. Vycítili, že preskočiť na druhú stranu sa im oplatí.
Ľudia na uliciach nad aférami verchušky už len mávajú rukou. Tam hore sa totiž nebojuje len o politické idey, ale aj o ohromné bohatstvo, ktoré sa bude po desaťročí Kučmovej vlády znovu prerozdeľovať.
Kinach
Otázka, kto nastúpi po Kučmovi, zostávala dlho otvorená. Hovorilo sa o predsedovi sociálnej demokracie, šéfovi prezidentskej kancelárie a hlave kyjevskej loby Viktorovi Medvedčukovi, predsedovi parlamentu Volodymyrovi Lytvynovi alebo bývalom premiérovi Anatolijovi Kinachovi. Kinach mal veľkú šancu. V politike sa pohybuje od začiatku 90. rokov ako poslanec parlamentu a komunálny politik. Od polovice 90. rokov bol vicepremiérom, po demisii premiéra Viktora Juščenka v roku 2001 nastúpil na jeho miesto.
Ku Kučmovi bol Kinach, ktorý stojí na čele Strany priemyselníkov a podnikateľov, vždy lojálny, preto ho prekvapilo, že ho prezident po roku šéfovania vlády odvolal, a na jeho miesto postavil gubernátora Doneckej oblasti Viktora Janukovyča. To ho mohlo uraziť, a preto sa nedávno pridal k Juščenkovi.
Donecký klan
Kinach padol v čase, keď takzvaný donecký klan, bohatnúci na uhlí a metalurgii, vyšiel za hradby Donbasu a začal vystrkovať rožky i do iných oblastí. Rok 2001 sa stal rokom mohutného nástupu doneckých. Janukovyč a vplyvný politik Mykola Azarov spolu s najbohatším Ukrajincom Rynatom Achmetovom vytvorili dokonalú trojicu.
Opierajú sa o Stranu regiónov, ktorú zo začiatku podporoval podnikateľ Peter Porosenko. Ten však dnes stojí za Juščenkom a finančne podporuje jeho kampaň. Pre opozíciu tiež založil Piaty kanál.
Boháči a politika
Bohatstvo sa na Ukrajine dokonale prelína s politikou. Sám Kučma patrí k najbohatším Ukrajincom. Medzi miliardárov sa počíta i jeho zať Viktor Pinčuk a Viktor Medvedčuk.
Medvedčuk spolu s vplyvným podnikateľom Grigorijom Surkisom, ktorý bohatne na elektroenergetike, patrí k najvplyvnejším ľuďom v Kučmovom okolí. V každom úrade má svojho človeka, ktorého môže kedykoľvek kontaktovať. Ich Sociálnodemokratická strana tvorí základ prokučmovskej väčšiny v parlamente.
Úlohu hrajú i gubernátori ekonomicky silných regiónov, ako je Charkov, Doneck, Dnepropetrovsk a Luhansk, ktorí hrajú stále samostatnejšie politické hry. Dôkazom sú i posledné pokusy o vyhlásenie autonómie.
Kyjev
Zvláštnou figúrou je aj kyjevský primátor Oleksander Omelčenko, Surkisov sok v primátorských voľbách v roku 1999 a predseda strany Jednota. Aj on sa skôr prikláňal na Kučmovu stranu, až keď videl, akú má v Kyjeve Juščenko vysokú podporu, podporil ho tiež. Jeho rozhodnutie uľahčuje opozícii organizáciu demonštrácií v centre Kyjeva, bez súhlasu a logistickej podpory radnice by sa zhromaždenia neobišli.
Autor: LUBOMIR DOMBOS, Kyjev pre SME