Z vyslovenia nedôvery Janukovyčovej vláde sa tešili poslanci aj ľudia na ulici. Zatiaľ sa môžu len tešiť. FOTO- REUTERS
Ukrajinská opozícia včera v parlamente presadila vyslovenie nedôvery premiérovi a údajnému víťazovi prezidentských volieb Viktorovi Janukovyčovi. Ten hlasovanie parlamentu nepovažuje za záväzné a odmieta podať demisiu. Prezident Leonid Kučma, ktorý musí rozhodnutie parlamentu potvrdiť, vyčkáva a naznačuje, že riešením by mohli byť celkom nové voľby.
Na ťahu je Kučma
Opozícia sa pokúšala odvolať Janukovyčovu vládu už dvakrát. Neuspela, lebo nevedela získať podporu opozičných komunistov. Na tretí raz sa jej to podarilo. Návrh prešiel o tri hlasy.
"Je to dôležité víťazstvo. Pred nami je však stále veľa vecí, ktoré sa musia urobiť," povedal Mykola Tomenko na Námestí nezávislosti pred desaťtisícami stúpencov Viktora Juščenka.
Rozhodnutie parlamentu má iba symbolickú hodnotu. O ďalšom postupe rozhoduje Kučma. "Kým to prezident nepodpíše, nič sa nestalo," povedala Janukovyčova hovorkyňa Anna Hermanová.
Odchádzajúci prezident si dáva načas. Včera síce vyhlásil, že bude postupovať v rámci ústavy, problémom ostáva, že právnici si základný zákon vykladajú rôzne.
Právny chaos
Časť expertov tvrdí, že Kučma by mal automaticky rozpustiť vládu a vymenovať dočasný - úradnícky kabinet alebo rozhodnutie vetovať. V takom prípade by musel parlament veto prehlasovať dvojtretinovou väčšinou.
Janukovyčov tábor parlament ignoroval s tým, že hlasovanie považuje za neústavné. Tvrdia, že parlament môže navrhnúť odvolanie vlády až rok po prijatí programového vyhlásenia.
Neprehľadnú právnu situáciu potvrdil aj minister spravodlivosti Oleksander Lavrynovyč. "Z právneho hľadiska neexistuje absolútne čisté východisko zo situácie," citovala ho agentúra Itar-Tass.
Chaos pri vykladaní ústavy je dôsledkom dlhodobého vetovania ústavných zákonov, ktorým si Kučma upevňoval prezidentský systém v krajine.
Nové voľby?
Na rokovaní parlamentu sa premiér Janukovyč neukázal. Kučma jeho neprítomnosť vysvetľoval tým, že premiér je chorý a má horúčku. O niekoľko hodín neskôr však sedel na rozhovoroch s medzinárodnými sprostredkovateľmi.
Krátko pred Janukovyčovým odvolávaním v parlamente Kučma naznačil, kde vidí východisko z politickej krízy: "Kde na svete majú tretie kolo volieb? Akékoľvek opakovanie druhého kola volieb by bola fraška."
Potvrdili sa tak špekulácie, že v Kučmovom záujme nie je zopakovanie druhého kola, ale vypísanie celkom nových volieb. V nich by už Kučma nasadil proti Viktorovi Juščenkovi kandidáta bližšieho vlastným záujmom.
Narýchlo vybraný Janukovyč, ktorého presadil donecký klan oligarchov, nevyhovoval konkurenčnému kyjevskému klanu na čele so šéfom prezidentskej kancelárie Viktorom Medvedčukom. Medzi potenciálnymi kandidátmi sa spomína minister dopravy George Kirpu alebo Serhij Tihipko, ktorý v pondelok rezignoval z čela Janukovyčovho volebného tímu aj z postu guvernéra Národnej banky.