je zníženie výrobných nákladov," uviedol generálny manažér Glunz & Jensen Slovakia Hans Olsen.
Slovensko investorovi odporučilo Centrum ekonomického rozvoja, patriace pod košický U. S. Steel. "Slovensko je členom Európskej únie a má výhodnú a perspektívnu polohu v strede Európy. Východ Slovenska je vhodným miestom so vzdelanou a kvalifikovanou pracovnou silou. Ja by som mal byť vo firme jediný Dán, ostatní zamestnanci budú miestni ľudia," avizuje Olsen. "Do marca, keď chceme začať s výrobou, dáme prácu tridsiatke ľudí, ale v období štyroch rokov ich zamestnáme až 250."
Do marca Dáni v Prešove preinvestujú 30 miliónov korún a do konca budúceho roka ďalších 20 až 25 miliónov. V areáli ZVL kúpili voľnú plochu s jednou halou. "Inžinierske siete tam sú, stavebné povolenie na rekonštrukciu budovy dostali, vyriešiť však treba dopravné pripojenie na diaľnicu," informoval prešovský primátor Milan Benč a dodal, že vedľa areálu ZVL sa pracuje na majetkovo-právnom vyrovnaní vyše stohektárového pozemku pre budúci priemyselný park, kam Glunz & Jensen v budúcnosti plánuje svoje rozšírenie.
Od jesene predstavilo košické Centrum ekonomického rozvoja po belgickej firme Jonckheere a britskej spoločnosti Mazak už tretieho investora na východe. Glunz & Jensen, druhý dánsky investor na Slovensku investuje do vývoja nových produktov v budúcich rokoch 100 miliónov eur. Sídli v dánskom Ringstede, pôsobí v Británii i USA, spolupracuje s vyše 250 distribútormi vo viac než 90 krajinách sveta a jeho najvýznamnejšími klientmi sú Kodak, Fuji, Agfa či Heidelberg.
JAROSLAV VRÁBEĽ