Tatranské kamzíky. FOTO - ARCHÍV TASR
BRATISLAVA - Z európskeho hľadiska má Slovensko navrch. Aspoň pokiaľ ide o počet živočíšnych druhov, ktoré u nás žijú. Stále tu máme veľké predátory, ako medveď, vlk, rys, divá mačka. "Smerom na západ to v takej miere, ako u nás, nepoznajú. V Českej republike medveď a vlk končí niekde na Morave. To isté platí pre Nemecko a ďalšie západné krajiny," hovorí Miroslav Saniga z Ústavu ekológie lesa SAV.
Prežili nie preto, že by sme vedome niečo chránili, ale spriemyselňovanie Slovenska nebolo také, ako v okolitých krajinách a lesy vo vysokých pohoriach sa nevyužívali. "Boli chránené vhodnými podmienkami, človek sa nedostal do strmých svahov lesa, nevyťažil všetko," hovorí Saniga.
Poslanec KDH a prírodovedec Peter Muránsky, ktorý sa špecializuje na bezstavovce (hmyz, mäkkýše a podobne), hovorí, že Slovensko má pomerne zachovalú krajinu, ale omnoho lepšie ako Vysoké Tatry sú na tom napríklad Fatra, Štiavnické vrchy, Muránska planina, Vihorlat a najmä Národný park Poloniny.
"Národný park Vysoké Tatry je fenomén, upiera sa naň pozornosť, ale podľa mňa sú územia, ktoré sú z hľadiska botaniky či zoológie oveľa zaujímavejšie a zachovalejšie. Vysoké Tatry sú poznačené rozvojom cestovného ruchu," hovorí Muránsky.
Zoológ Štátnej ochrany prírody Roman Rajtar hovorí, že máme "relatívne zachované biotopy". Napríklad v Nemecku či vo Francúzsku podľa neho veľa stavali, zničili pritom lesy a dnes si uvedomujú, že odstránili veľa biotopov a snažia sa dať prírodu do poriadku. "U nás je druhová bohatosť živočíchov vyššia ako v západných krajinách. V rámci Európskej únie sme v druhovej bohatosti na prvých miestach," hovorí Rajtar.