ca.
Odporcovia zákona Cabajovi vyčítajú, že jeho návrhom sa posilňuje úloha straníckych centrál, aby si mohli svojvoľne určiť náhradníka bez ohľadu na poradie na kandidačnej listine a popiera sa princíp váhy prednostných hlasov.
Vo vládnom stanovisku sa hovorí, že podľa nálezu Ústavného súdu je popretie prednostných hlasov v rozpore s Ústavou.
Od októbra totiž platí nový volebný zákon, ktorý posilňuje práve váhu prednostných hlasov. Vyplýva z neho, že za náhradníka nastupuje z kandidátov, ktorí získali aspoň tri percentá prednostných hlasov ten, ktorý ich dostal najviac.
Cabaj však považuje výčitky za "hlúposť", pretože v novele "o žiadnych troch percentách nehovorím". Chce zmeniť len prvú vetu diskutovaného paragrafu volebného zákona. "Strana určí náhradníka iba vtedy, keď nebude naplnené kvórum o troch percentách prednostných hlasov," povedal včera Cabaj SME.
Podľa šéfa ANO Pavla Ruska, ak bude širšia zhoda, môže sa diskutovať aj o Cabajovej novele. "Poslanci sa rozdeľujú do parlamentných výborov podľa odbornosti. Predstavme si, že niekto odíde z pôdohospodárskeho výboru a na ďalšom mieste kandidátky bude herec," hovorí Rusko. Preto je podľa neho lepšie, aby rozhodla o náhradníkovi strana.
Šéf poslaneckého klubu KDH Pavol Minárik sa k Cabajovej novele nechcel vyjadriť. Povedal, že si musí zákon preštudovať.
Cabajova novela je v druhom čítaní a poslanci čoskoro rozhodnú o jej osude. V prvom čítaní ju podporila aj SDKÚ.
Premiér Mikuláš Dzurinda pred časom povedal, že ak by novela mala vniesť nejaké napätie do koalície, tak poslanci SDKÚ návrh nakoniec nepodporia. Poslanec SMK Gyula Bárdos tvrdil, že na koaličnej rade bola zhoda, že vládne strany Cabajov návrh nepodporia.
(sp)