Návrh nariadenia sa bezmála do poslednej chvíle menil. Zmenou oproti pôvodnému návrhu je napríklad to, že časť peňazí pre obce sa nerozdelí podľa počtu detí v obci, ale podľa počtu detí v obecnej škôlke alebo napríklad školskej jedálni. Takže ak obec takéto zariadenie nemá, na delení časti "koláča" sa nezúčastní.
"Neviem, ako vyžijeme. Malé obce zahynú," hovorí starosta Polichna (okres Lučenec) Július Slovenčák. Keďže materskú ani inú školu nemajú, deti za vzdelaním cestujú. Obec podľa starostu deťom dopláca na cestovanie i na nejaké školské výdavky. "Potom už nebudeme platiť?"
Aj starosta Radimova (Skalica) Štefan Dulík si myslí, že cieľom nariadenia je postupná likvidácia malých obcí. "Rozhodne nie je spravodlivejší a pre našu obec znamená, že nebude schopná financovať doterajšie činnosti."
Emil Ivan, starosta Trávnice (Nové Zámky), si naopak myslí, že peniaze majú ísť do obcí, kde sa školské zariadenia nachádzajú. Hovorí, že obci z toho, že je zriaďovateľom, plynú nejaké povinnosti, "pričom v jej príjmoch to nie je dostatočne zohľadnené". "Obce, ktoré školy nemajú, tieto povinnosti nemusia zabezpečovať."
V Česku, aj keď v inej súvislosti, pred rokom vyšlo najavo, že obce preto, aby neprišli o školu, "kupujú" žiakov. Inými slovami, ľuďom, ktorí svoje dieťa umiestnia do tej "správnej" školy, zaplatia. Škola totiž obciam zaručuje prestíž i prosperitu.
Slovenčák to v slovenských podmienkach nepovažuje za možné. Peňazí, ktorými malé obce disponujú, je na to podľa neho primálo.
JOZEF ČAVOJEC